fbpx

„Vetulani. Piękny umysł. Dzikie serce” – spotkanie z Katarzyną Kubisiowską

Zapraszamy do Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie premierę pierwszej biografii wybitnego neurobiologa, ateisty, prowokatora, zwolennika legalizacji marihuany – Jerzego Vetulaniego. Z Katarzyną Kubisiowską, autorką biografii „Vetulani. Piękny umysł. Dzikie serce” (Wydawnictwo ZNAK), laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, porozmawia Monika Ochędowska.

Jerzy Vetulani 2 marca 2017 roku zostaje ranny w wypadku na przejściu dla pieszych. Nie odzyska już przytomności. Umiera po pięciu tygodniach. Rok wcześniej mówi: „Warto żyć tak długo, jak długo jesteśmy w stanie myśleć, jak długo pracuje nasz mózg”. Kocha wprawiać innych w osłupienie. Dla niego „życie jest wrzodem na ciele Wszechświata”, ale bada je, poznaje i uczy o nim. Vetulani całe życie związany jest z Krakowem. To on współtworzy Piwnicę pod Baranami i staje się jedną z legend tego miejsca. W krakowskim Instytucie Farmakologii Polskiej Akademii Nauk rozwija naukową karierę.

Walczy o rzeczy ważne. O wolność w opozycji demokratycznej. O prawa kobiet. O prawa społeczności LGBT+. O legalizację marihuany do celów medycznych.

Nikogo, kto się z nim styka, nie pozostawia obojętnym. Studenci go uwielbiają, a świat nauki i podziwia, i krytykuje. A wszystko to zaczyna się w 1965 roku, gdy jego brat tonie podczas spływu kajakowego. Jerzy jest wstrząśnięty, ale właśnie ta śmierć mobilizuje go do obrony doktoratu. Kariera naukowa rozpędzi się w sposób imponujący. Vetulani zostanie jednym z najczęściej cytowanych polskich naukowców w dziedzinie biomedycyny. A może zaczyna się wcześniej, gdy jako dziecko podczas ponurych lat niemieckiej okupacji jeździ wąskotorówką do Kocmyrzowa, by łapać motyle?

W dotychczasowych dwóch edycjach Nagrody KMLU wyróżniono 80 twórców i twórczyń zgłoszonych przez wydawców z całej Polski. Reprezentowali oni zarówno większe wydawnictwa działające na rynku książki już od wielu lat i posiadające w swojej ofercie pozycje najwybitniejszych polskich pisarzy (m.in. Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Karakter), jak i przez oficyny bardziej niszowe, stawiające na młodych pisarzy, tłumaczy i ilustratorów oraz świeże spojrzenia na współczesną kulturę i literaturę (m.in. Korporacja Ha!art, Nisza, Wydawnictwo Drzazgi, Wydawnictwo Officyna, Fundacja KONTENT, Wydawnictwo Wolno).

Spotkanie z Katarzyną Kubisiowską

Termin: 21 kwietnia 2022 (czwartek)
Godzina: 18:00
Miejsce: Pałac Potockich, Rynek Główny 20

Katarzyna Kubisiowska – dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”. Absolwentka filmoznawstwa UJ. Współautorka „Panoramy kina najnowszego 1980–1995. Leksykonu” oraz „Lektur na ekranie, czyli małego leksykonu adaptacji filmowych”. Autorka książek „Rak po polsku”, biografii Jerzego Pilcha „Pilch w sensie ścisłym”, biografii Danuty Szaflarskiej „Grać, aby żyć”, wywiadu rzeki z Wojciechem Mannem „Głos”, „Blisko, bliżej” wyboru rozmów publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Monika Ochędowska – komparatystka, redaktorka, autorka tekstów o tematyce kulturalnej i społecznej, publikowanych na łamach „Dwutygodnika” i „Tygodnika Powszechnego”. W 2019 roku nominowana do Nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą promocję książek i czytania w mediach drukowanych.

Książka „Vetulani. Piękny umysł. Dzikie serce” Katarzyny Kubisiowskiej ukazała się przy wsparciu finansowym Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO realizowanej przez KBF ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Wpisz szukaną frazę: