33 twórców, 25 warsztatów, 11 prezentacji, 5 spotkań autorskich, 4 aktorskie czytania książek, 3 wystawy ilustracji i specjalny program dla dorosłych – profesjonalistów – wszystko to czeka na dzieci i całe rodziny podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury dziecięcej Rabka Festival 2016, który odbędzie się w tym roku dniach 7-10 lipca.
Tradycyjnie, wraz z początkiem wakacji, zapraszamy dzieci i całe rodziny do Rabki-Zdroju na festiwal literatury. Alejki Parku Zdrojowego, klimatyczna biblioteka w budynku zabytkowego dworca PKP, amfiteatr, pomieszczenia teatru lalek, muzeum i uzdrowiska wypełnią ludzie, którzy kochają książki i chcą twórczo spędzić wolny czas: autorzy, ilustratorzy, aktorzy i czytelnicy: ci mali, trochę starsi i całkiem dorośli.
W tym roku ze Szwecji przyjedzie do nas jedna z najwybitniejszych współczesnych autorek piszących dla dzieci: Asa Lind, znana w Polsce z książek o Piaskowym Wilku. W rabczańskiej bibliotece na całe wakacje zawiśnie wystawa ilustracji litewskiego artysty Kęstutisa Kasparaviciusa, którego pełne ciepła i humoru książki czytają już dzieci w 20 krajach na całym świecie. Artysta dwukrotnie przeprowadzi warsztaty i będzie towarzyszył dzieciom podczas pleneru malarskiego.
W Rabce będzie można spotkać także znanych polskich autorów, między innymi: Barbarę Gawryluk, Grzegorza Kasdepke, Joannę Krzyżanek, Joannę Olech i Elżbietę Pałasz.
Dzięki obecności Tomasza Samojlika – twórcy komiksów, a zarazem doktora nauk przyrodniczych z Puszczy Białowieskiej, będzie można poznać tajniki komiksu, filmu animowanego, a także bardzo dużo dowiedzieć się o zwierzętach: tych dobrze znanych, jak białowieski „Żubr Pompik” i tych, które chcą być dopiero odkryte – jak bohater jego najnowszego komiksu – Pikotek.
Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu jest rodzina i rodzinne czytanie. Rodzice, ciocie i dziadkowie na pewno ucieszą się z wystawy „Polska szkoła ilustracji”, która zawiśnie w sali wypoczynkowej Uzdrowiska Rabka. Rozpoznają tam piękne książki ze swojego dzieciństwa (ilustrowane m.in. przez: Bohdana Butenkę, Jana Lenicę, Jana Młodożeńca, Janusza Stannego, Olgę Siemaszko czy Józefa Wilkonia). Wystawie towarzyszyć będą warsztaty rodzinne, prowadzone przez pracowników warszawskiego Muzeum Książki Dziecięcej. W podobnie „rodzinnym duchu” przeprowadzone będą warsztaty wokół książki „Banany z cukru pudru” Barbary Caillot Dubus i Aleksandry Karkowskiej, pokazującej, jak wyglądało dzieciństwo w Warszawie w latach 1930 – 1960. Natomiast pracownicy Muzeum im. Orkana w Rabce pokażą dzieciom swoje ogromne zbiory zabawek ludowych, którymi bawiły się wiejskie dzieci i przeprowadzą warsztaty, podczas których będzie można zrobić własną gałgankową lalkę -„samoróbkę”, pewnie bardziej kochaną, niż gotowe lalki kupowane w sklepie.
Do wyrzucenia plastiku z dziecięcych pokoi i zastąpienia go uszytymi własnoręcznie, miękkimi zabawkami z materiału zachęcać będzie także Agata Stasik, która w Rabce prowadzi pracownię krawiectwa artystycznego. W trakcie prowadzonych przez nią warsztatów dzieci i rodzice uszyją wspólnie Pikotka – bohatera komiksu Tomasza Samojlika. Rodziny zaprosi też do siebie Muzeum Zbójników i Górali, w którym odbędą się specjalnie przeznaczone dla nich warsztaty, w oparciu o gorczańskie legendy.
Tradycyjnym rzemiosłem uprawianym w Rabce było garncarstwo. Wyprodukowane tu naczynia sprzedawano na całym Podhalu i jeszcze dalej. W kontynuującej te tradycje pracowni „Klajsetr – Majster”, prowadzonej przez absolwentkę ceramiki ASP Grażynę Habiedę dzieci, inspirując się „Piaskowym Wilkiem” Asy Lind, będą miały okazję ulepić z gliny swojego wymarzonego przyjaciela.
Program festiwalu literatury w Rabce jest niepowtarzalny właśnie dlatego, że włączają się w niego wszystkie miejscowe instytucje, z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Uzdrowiskiem Rabka na czele, szkoły – bardzo cieszymy się ze współpracy z uczniami Romera – oraz twórcy – absolwenci wyższych uczelni artystycznych. Będzie więc można wziąć udział w plenerze malarskim pod okiem absolwentki studiów malarskich w Rzymie, Moniki Rzoncy, zagrać na dziwnych instrumentach z Piotrem Koleckim – wybitnym muzykiem multiinstrumentalistą czy wziąć udział w spektaklu dla rocznych dzieci przygotowanym przez małżeństwo artystów Martę (graficzkę) i Cezarego (aktora) Skrockich. Zasłużony teatr „Rabcio” włączy się w festiwal organizując cieszące się nieodmiennie wielką popularnością warsztaty lalkarskie. „Wielkim przeżyciem dla festiwalowych gości będzie z pewnością koncert znakomitego zespołu „Pathman”. Czeng, słowacka fujara, cymbały ukraińskie, udu, cytra czy sanaza to tylko niektóre z instrumentów, które zabrzmią w zabytkowym, drewnianym kościele.”
Uczestnicy festiwalu będą mogli także otworzyć się na świat. Niezależnie od wizyty Asy Lind i Kęstutisa Kasparaviciusa, Goethe-Institut zachęci do lektury książek niezwykle popularnej niemieckiej autorki Cornelii Funke. Wybitna badaczka Szekspira, a zarazem mama trzech córek: Anna Kowalcze – Pawlik, poprowadzi spotkanie szekspirowskie dla najmłodszych (w oparciu o filmy animowane dostarczone przez British Council) oraz warsztaty przekładowe dla nastolatków.
We współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Biblioteką Pedagogiczną, przygotowano program dla dorosłych. Bibliotekarze, nauczyciele i rodzice będą mogli dowiedzieć się między innymi, jak wykorzystywać gry, by zachęcić dzieci do czytania lektur, jak sprawić, by młodzież pokochała Szekspira i jakimi metodami zachęca się do czytania dzieci w Szwecji.
W każdy z festiwalowych wieczorów zorganizowane będzie czytanie na dobranoc, współorganizowane przez Ambasadę Szwecji i Goethe-Institut. W drewnianej altanie w centrum Parku Zdrojowego znani aktorzy czytać będą zebranym najpiękniejsze utwory literatury dziecięcej.
Rabka Festiwal, finansowany przez Miasto Rabka Zdrój, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Agencje Promocyjna OKO jest i chce być wydarzeniem lokalnym – w najlepszym rozumieniu tego słowa: chcemy łączyć lokalne z „ogólnopolskim” i „światowym”, by w ten sposób tworzyć własną markę. Ten kierunek działania doceniają uczestnicy i goście naszego festiwalu, ceniący sobie jego niepowtarzalność oraz świetną, twórczą atmosferę. W ubiegłym roku festiwal zdobył nagrodę „Kulturowe wydarzenie roku” przyznawana przez Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec i wyróżniony został specjalną nagrodą kapituły w wojewódzkim plebiscycie „Wielkie odkrywanie Małopolski”. Doceniają nas zagraniczne instytucje kultury. Naszymi partnerami są w tym roku: Goethe-Institut, Ambasada Szwecji, Instytut Kultury Litewskiej, British Council, Włoski Instytut Kultury. Bardzo się cieszymy, że odwiedzą nas także goście z Ukrainy i ze Słowacji, co pewnie zaowocuje współpracą w przyszłości. Mamy nadzieję, że Rabka Festival będzie coraz bardziej stawał miejscem spotkania otwartych kreatywnych ludzi z różnych stron świata, wzajemnie inspirujących się do rozwoju.
Dokładny program trzeciej edycji festiwalu dostępny na stronie www.rabkafestival.pl
Uroczyste otwarcie festiwalu odbędzie się w czwartek – 7 lipca 2016 roku – na placu przed Miejską Biblioteką Publiczną – budynek dawnego dworca PKP. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na warsztaty konieczne są wcześniejsze zapisy, których dokonać można w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju.