fbpx

„Toń” – spotkanie z Ishbel Szatrawską

Zapraszamy do Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie przy ul. Dajwór 12 na spotkanie z Ishbel Szatrawską, laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, poświęcone jej najnowszej książce pt. „Toń” (Wydawnictwo Cyranka). Rozmowę poprowadzi dziennikarka i krytyczka literacka Monika Ochędowska.

CZWARTEK, 21 WRZEŚNIA 2023, godz. 18:00

O książce:

Kiedy Eichmedien stały się Nakomiadami? Kiedy Rastenburg był Rastemborkiem i kiedy stał się Kętrzynem? Carlshof – Karolewem, a Groß Stürlack – Sterławkami?

Powieść „Toń” opowiada losy kilku pokoleń rodziny związanej z dawnymi Prusami Wschodnimi, gdzie od wieków mieszały się tożsamość polska, mazurska, niemiecka i litewska: Historię babki Janki, arystokratki Gudrun i jej ukochanego Maxa – niemieckiego chirurga, ciotki Gertraud, syna Janki – Wolfa, i wreszcie Alicji – najmłodszej z rodziny, antropolożki, która musi zmierzyć się z koniecznością sprzedaży rodzinnej siedziby nad Gubrem – domu pełnego wspomnień i naznaczonego tajemnicą.

Śledzimy losy bohaterów i bohaterek, począwszy od czasów wojny, katastrofy Königsbergu i Rastenburga, sowieckiej nawałnicy, przez komunistyczną Polskę – już odmienioną, gdzie o przeszłości nie mówi się wcale lub mówi się szeptem – aż do czasów współczesnych, w których rozgrywa się nowy uchodźczy dramat.

Imponująca powieść wymierzona w koncept granicy – powstała w cieniu widma „wojny, która rozleje się na cały kontynent”.
Izabella Adamczewska, „Książki. Magazyn do Czytania”.

Ishbel Szatrawska – absolwentka teatrologii UJ, studiowała także filmoznawstwo oraz amerykanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i na Westfälische Wilhelms-Universität w Münster. Autorka dramatów Objects in Mirror Are Closer Than They Appear, Polowanie, Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć, Kateriny brak oraz Wolny strzelec. Debiutowała w 2019 roku w e-antologii „Nasz głos” (wyd. Narodowy Stary Teatr w Krakowie), publikowała w „Dialogu”. Finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, laureatka konkursu DRAMATOPISANIE organizowanego przez Instytut Teatralny w Warszawie.

Księgarnia Żydowskiego Muzeum Galicja jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małej księgarni”.

Fot. Bogdan Frymorgen

Wpisz szukaną frazę: