fbpx

Myli się ten, kto myśli, że Festiwal Conrada to raj tylko dla miłośników czytania. W programie tegorocznej edycji nie brakuje atrakcji z różnych dziedzin kultury: od pokazów filmów, poprzez koncerty i warsztaty, aż po wystawy. Tych ostatnich znajdziecie w programie aż 16. Co szczególnie cieszy: w festiwal włączyły się krakowskie biblioteki, które organizują u siebie szereg wystaw.

Dwie pierwsze już od wtorku można zobaczyć w filiach Podgórskiej Biblioteki Publicznej. W filii nr 22 (ul. Gołaśka 13/1) – Polscy mistrzowie książkowej ilustracji dziecięcej – ekspozycja przybliżająca sylwetki oraz dorobek twórczy takich artystów jak Jan Marcin Szancer, Bohdan Butenko, Zbigniew Rychlicki czy Edward Lutczyn. Z kolei w filii nr 16 (ul. Teligi 24) – Inny świat ilustracji – prezentująca prace Bohdana Butenki, Elżbiety Gaudasińskiej, Zbigniewa Rychlickiego, Olgi Siemaszko, Andrzeja Strumiłło, Janusza Stannego i Jana Marcina Szancera.

Aż dwa wernisaże zaplanowano w najbliższy piątek (18 października). W Nowohuckiej Bibliotece Publicznej (os. Stalowe 12) otwarta zostanie wystawa Magiczny świat ilustracji Jana Marcina Szancera (potrwa do końca listopada). Natomiast o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ (ul. Kościuszki 37) na wernisaż wystawy Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci (potrwa do 10 listopada). Konkurs pod tym tytułem organizuje od 2008 r. katowicka ASP. Jest interesującym przeglądem tego, co dzieje się w polskich i zagranicznych uczelniach w zakresie projektowania książek dla dzieci. Wystawa 3. edycji konkursu zaprezentuje kilkadziesiąt projektów książek ciekawie i nowatorsko zilustrowanych i zaprojektowanych przez najmłodsze pokolenie ilustratorów, wchodzących dopiero na rynek wydawniczy. Prezentowane projekty zostały wyselekcjonowane spośród setek zgłoszeń, a ich wyboru dokonali uznani ilustratorzy, projektanci książek, wydawcy i… dzieci.

Od pierwszego dnia Festiwalu Conrada sztuka opanuje Pałac Pod Baranami, gdzie mieści się Centrum Festiwalowe oraz znajdującą się w podziemiach pałacu – Pracownię Pod Baranami. W programie m.in. wystawa kolaży Franza Falckenhousa – twórcy niezwykłego plakatu tegorocznego Festiwalu Conrada oraz prezentacja plakatów promujących czytelnictwo autorstwa Jana Bajtlika (prezentację Jak zachęcić dziecko do czytania i zwiedzanie wystawy z autorem zaplanowano 25 października o godz. 12.30). W Krowoderskiej Bibliotece Publicznej (ul. Królewska 59) zobaczymy wystawę ilustracji Zbigniewa Rychlickiego do takich bajek jak m.in.: Miś Uszatek, Plastuś, czy Słoń Dominik, a w Bunkrze Sztuki – wystawę inicjującą działalność Małego Instytutu Polskiej Ilustracji, stanowiącą próbę nowego spojrzenia na twórczość Bohdana Butenki, jednego z najbardziej znanych i nagradzanych na świecie polskich grafików. Sam Bohdan Butenko spotka się także w Krakowie w publicznością. Wiemy, że wiele osób na to czeka!

W Galerii Szara Kamienica (Rynek Główny 6) będzie można zobaczyć wystawę Spiskowcy wyobraźni, na którą złożą się ilustracje do czterech książek Agnieszki Taborskiej, pisarki i znawczyni surrealizmu: kolaże Seleny Kimball do Sennego żywota Leonory de la Cruz i do Niedokończonego życia Phoebe Hicks (które ukaże się na Festiwal Conrada), rysunki Mieczysława Wasilewskiego do Wieloryba czyli przypadku obiektywnego oraz linoryty Andrzeja Klimowskiego do Nie tak jak w raju. Z kolei Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manngha przygotowało wystawę Max Ernst. Kochanek wyobraźni. Książki i grafiki. To przygotowana przez Institut für Auslandsbeziehungen ze Stuttgartu wystawa ilustracji książkowych i grafik Maxa Ernsta (1891–1976). Prezentuje 196 grafik, które ten wybitny artysta wykonał do dzieł m.in. Paula Eluarda, Tristana Tzary, Hansa Arpa, Franza Kafki, Kurta Schwittersa, Antonina Artaud, Lewisa Carrola i tekstów Andre Bretona, przywódcy ruchu i autora manifestu surrealistycznego, a także książki kolażowe jak: Histoire naturelle (1926), La femme 100 tête (1929) czy późniejszą o rok Rêve d’une petite fille qui volt entrer au Carmel. Ekspozycja dokumentuje przede wszystkim prace Ernsta z epoki surrealizmu, ale obejmuje także czas dadaizmu oraz pojedyncze grafiki z późniejszego okresu, które zdominowane zostały przez elementy kubistyczne i geometryczne.

Nie lada gratkę dla miłośników twórczości Witolda Gombrowicza przygotowało natomiast Wydawnictwo Literackie. 24 października czytelnicy będą mieć jedyną i niepowtarzalną okazję aby zobaczyć Kronos takim, jakim przed laty odkryła go Rita Gombrowicz. W siedzibie WL (ul. Długa 1) zaplanowano specjalny, nocny pokaz rękopisów tekstu, którego premiera wiosną 2013 roku wywołała prawdziwą burzę. Początek o godz. 20.00. Pokaz zakończy się o północy.

A to jeszcze nie koniec. Śródmiejska Biblioteka Publiczna (filia nr 16, al. Pokoju 33) zaprasza na wystawę Artyści polskiej książki – inspiracje z natury Józefa Wilkonia (otwarcie 25 października), Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (przy ul. Rajskiej 12) – na wystawę Syn swojego Ojca prezentującą oryginalne tablice komiksowe autorstwa Nicolasa Presla, a księgarnia Lokator (ul. Mostowa 1) – na wystawę Księga niepokoju PIO.

Przypominamy również, że na Rynku Głównym, przez cały czas trwania festiwalu, będzie można zobaczyć instalację Podstawa autorstwa Martyny Wolnej – zwycięzcę tegorocznego konkursu na najciekawszy projekt inspirowany książką.

Wpisz szukaną frazę: