Szlak Tadeusza Peipera będzie Was wiódł ścieżkami burmistrza marzeń niezamieszkałych. Poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki i teatralny, tak sam się tytułował. Urodzony w Krakowie-Podgórzu, twórca awangardy krakowskiej, określany był jako najważniejsza osobowość świata poetyckiego w okresie międzywojennym. Poznajcie ”jego” szlak.
Nowy, wirtualny szlak poprowadzi Was ulicami Krakowa. Dzięki niemu dowiecie się co dawniej mieściło się w domu handlowym Elefant, o co został oskarżony Peiper i w jakim sądzie odbywał się jego proces oraz poznacie kawiarnie, które były mekką poetów dwudziestolecia międzywojennego.
Tadeusz Peiper (1891-1969) owładnięty był pasją proroka i reformatora (Stanisław Jaworski), należał do najwybitniejszych programotwórców (Jerzy Kwiatkowski), a jego poezja to interesujący przykład niezłomnego przywiązania do zasad (Czesław Miłosz).
Autorem szlaku jest Jacek Olczyk: krytyk literacki, tłumacz, teoretyk literatury. Stypendysta m.in. Rządu Francuskiego (2006) i Funduszu im. Florentyny Kogutowskiej (2006) w Paryżu. Współtwórca magazynu Mrówkojad, autor haseł do Wielkiego leksykonu pisarzy polskich, pomysłodawca Serii Potencjalnej Wydawnictwa Lokator. Tłumacz Teatru I Georgesa Pereca.
W poniedziałek, 24 marca, zaprezentujemy Szlak Drugiej Wojny Światowej. Zapraszamy do śledzenia portalu i poznawania kolejnych ciekawych punktów.
Projekt Literacka Małopolska jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013.