fbpx

Swietłana Aleksijewicz na Festiwalu Conrada

Czytelnicy znają ją przede wszystkim z odważnych książek o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w drugiej wojnie światowej, wojennych losach dzieci czy codziennym życiu po upadku komunizmu. Białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz spotka się z czytelnikami w Krakowie w czasie Festiwalu Conrada (na którym pojawią się również m.in. Jonathan Franzen, Hooman Majd, Hanna Krall i Wiesław Myśliwski).

Pisarka sama opisuje swoją tożsamość narodową jako skomplikowaną – w różnych okresach życia wahała się między rosyjską, ukraińską i białoruską, jednak najbardziej związana jest z tą ostatnią. W swojej prozie często podkreśla konieczność demokratyzacji i modernizacji Białorusi, za co jej dzieła zostały zakazane w tym kraju.

Aleksijewicz jest autorką wielu książek reporterskich, takich jak Czarnobylska modlitwa, gdzie opisuje katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków; Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus oraz Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego) – brutalnie szczera opowieść o radzieckim szowinizmie ukrytym pod powierzchnią fałszywej emancypacji; Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka (Nagroda im. R. Kapuścińskiego), będąca historią przemian gospodarczo-społecznych, jakie miały miejsce po upadku Związku Radzieckiego.

Pisarka jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, między innymi National Book Critics Circle, Nagrody Szwedzkiego Pen Clubu, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego i Pokojowej Nagrody im. Ericha Marii Remarque’a. Została również odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego. Co więcej, jest jedną z kandydatek do Literackiej Nagrody Nobla.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z pisarką (19 października). Pełen program Festiwalu Conrada zostanie ogłoszony 9 września 2015 roku.

Festiwal Conrada organizowany jest przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego. Tegoroczna edycja, która upłynie pod hasłem „Pod prąd”, rozpocznie się 19 i potrwa do 25 października 2015.

Wpisz szukaną frazę: