fbpx

Światowy Dzień Poezji w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

21 marca świętujemy Światowy Dzień Poezji, ustanowiony z inicjatywy UNESCO jesienią 1999 roku. W całej Polsce odbywają się imprezy, których zadaniem jest promowanie pisania poezji, jej publikowania, czytania oraz nauczania, a także mające na celu propagowanie twórczości zarówno uznanych, jak i początkujących poetów. Zapraszamy na krakowskie obchody święta Poezji!

 

Spacer szlakiem Haliny Poświatowskiej – 21 marca, godz. 10.00

Spacer śladami bardzo krótkiego, ale za to bardzo intensywnego epizodu w życiu poetki, kiedy po powrocie ze Stanów Zjednoczonych zamieszkała w Krakowie, w słynnym Domu Literatów przy ulicy Krupniczej 22 (odniesiemy się jednak także do jej wcześniejszych wizyt w stolicy Małopolski). Był to dla niej nie tylko czas tworzenia i zdobywania wiedzy (podczas studiów filozoficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim), ale także licznych romansów i zachłannego korzystania z życia, często kosztem zdrowia. Postaramy się przedstawić mniej znaną twarz poetki: odważnej buntowniczki, łamiącej konwenanse i przekraczającej granice, próbującej wyciągnąć od życia jak najwięcej. Spacer odbędzie się w ramach obchodów Światowego Dnia Poezji i rozpocznie tegoroczny, zupełnie nowy cykl literackich wypraw.

Aby wziąć udział w spacerze, konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Wszystkich chętnych prosimy o wysyłanie zgłoszeń drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl.

 

Wystawa „Grzebień Noblisty. Miłosz w fotografiach Macieja Billewicza” – Pawilon Wyspiańskiego 19 marca – 14 kwietnia

Na prezentowany wybór 10 zdjęć składają się prace wykonane za kulisami ceremonii przyznania Nagrody Nobla w grudniu 1980 oraz podczas pierwszej ponoblowskiej wizyty Czesława Miłosza w Polsce w czerwcu 1981 roku. Świadectwo tłumów witających pisarza w Krakowie i na auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – obrazy trudne do wyobrażenia widzom wychowanym w dzisiejszych realiach czytelnictwa – miesza się tutaj z intymnym, osobistym portretem człowieka, którego zasłużona sława zbiegła się w czasie z wyborem Papieża-Polaka i legendą pierwszej „Solidarności”. Wystawa w Pawilonie Wyspiańskiego potrwa do 14 kwietnia.

 

Multipoezja na Światowy Dzień Poezji

21 marca na ścianie Kamienicy Potockich przy najbardziej poetyckiej ulicy Krakowa – Brackiej przez cały dzień będzie wyświetlać się specjalnie przygotowany na ten dzień wiersz, w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Organizatorami projektu są Fundacja Poemat i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

 

W Światowym Dniu Poezji ogłaszamy także program tegorocznego Festiwalu Miłosza. Szczegóły tutaj.

 

fot. Tomasz Wiech

Wpisz szukaną frazę: