fbpx

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, czyli jak obchodzimy święto literatury bez wychodzenia z domu

23 kwietnia to dla Krakowa Miasta Literatury UNESCO szczególna data – w tym roku tym bardziej wyjątkowa, ponieważ celebracja Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich po raz pierwszy przenosi się w całości do Internetu. Nie przeszkadza to jednak, by obchodzone od 1996 roku święto miłośników książek uczcić z całą mocą podczas wielu odbywających się w tym czasie internetowych wydarzeń literackich.

Czterysta wydarzeń rocznie, liczne festiwale literackie, w tym Festiwal Conrada nagrodzony w 2019 roku prestiżową EFFE Award, czy ponad czterdzieści prężnie działających księgarń kameralnych – nie byłoby ich bez czytelników i czytelniczek! To za ich sprawą określenie „Miasto Literatury” oznacza dużo więcej niż jedynie formalny tytuł.

Kraków Miasto Literatury UNESCO to pełna otwartości i wrażliwości wspólnota czytelnicza, do której swoje podziękowania kierują twórcy i twórczynie należący do krakowskiego świata literatury. W świątecznym filmie opublikowanym na facebookowym profilu KMLU czytelnikom i czytelniczkom dziękują m.in. Dominika Słowik, Łukasz Orbitowski, Robert Piaskowski, Izabela Helbin i Michał Rusinek. Za co konkretnie składają podziękowania miłośnikom literatury? Sprawdźcie!

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich otworzy Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. W ramach kierowanego do dzieci i rodziców porannego cyklu Czytanie na drugie śniadanie na facebookowym profilu KMLU prezydent przeczyta najmłodszym swoje ulubione bajki. Zapewniamy, że świetnie wkomponowują się w każdą porę dnia – nie tylko na drugie śniadanie!

Trwająca od ponad miesiąca społeczna kwarantanna sprawiła, że działania w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO musiały odnaleźć swoje nowe oblicze – mówi Urszula Chwalba, kierownik Działu Literackiego Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu KMLU. Pracujemy nad formą 2.0, skrojoną do życia online, przemyślaną pod kątem odbioru za pośrednictwem Internetu. Publikując nowe i archiwalne materiały do czytania i oglądania, odpowiadamy na potrzeby czytelnicze w czasach #zostańwdomu. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich zbiega się w czasie z ogłoszeniem pierwszego naboru do Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO – nowego narzędzia wsparcia dla wydawców i twórców. Niosący wiele konsekwencji gospodarczych stan kwarantanny skłonił nas z kolei do szybkiego wdrożenia programu wsparcia dla branży księgarskiej Księgarnie Odporne.

„Wszystkie strony książki”

To tytuł nowego cyklu Krakowa Miasta Literatury UNESCO prezentowanego na profilu facebookowym i w serwisie YouTube. Wszystkie strony książki to seria interdyscyplinarnych, popularnonaukowych wykładów o książkach, prowadzonych przez najpoważniejsze krakowskie głowy. Cykl swoją premierę ma właśnie dziś, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich! Skąd książki wzięły się w Krakowie? Dlaczego wyglądają obecnie tak, a nie inaczej? Jaki kształt mogły przybierać w przeszłości? Czym różnią się od gier komputerowych? Które pozycje należy koniecznie przeczytać? Podczas czwartkowych spotkań dowiecie się o książkach wszystkiego, co chcielibyście wiedzieć, ale nigdy nie było okazji, by o to zapytać.

Cykl rozpocznie wykład Książka i głowa. O karmieniu mózgu książkami i innych korzyściach płynących z lektury, który poprowadzi dr Małgorzata Majewska z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Księgarnie Odporne

Dramatyczne, sięgające nawet 98% spadki obrotów, problemy lokalowe i brak możliwości efektywnego konkurowania z największymi sieciami w Internecie – w dobie pandemii koronawirusa niezależne księgarnie znalazły się w niezwykle trudnej sytuacji. Po zdiagnozowaniu problemu natychmiast zorganizowaliśmy kampanię zachęcającą krakowian do zamawiania książek telefonicznie lub drogą elektroniczną w lokalnych księgarniach. Mając na uwadze, że to zdecydowanie za mało, by księgarze i antykwariusze mogli odetchnąć z ulgą, uruchomiliśmy szeroko zakrojony projekt ochronno-pomocowy Księgarnie Odporne będący częścią zaproponowanego przez miasto programu Kultura Odporna. Równolegle do wsparcia finansowego przeprowadzimy w mediach społecznościowych kampanię wzmacniającą ekspercki wizerunek księgarza, na którego zawsze możemy liczyć przy wyborze nowej lektury. Już jutro, 24 kwietnia, ogłosimy listę księgarń, które w drodze naboru zakwalifikowały się do programu, a w przyszłym tygodniu rozpoczniemy naszą akcję!

Małe księgarnie to nie tylko miejsca, które przez bogactwo i różnorodność opiniotwórczej, indywidualnie dobieranej oferty książkowej można porównać do galerii sztuki, ale również żywe i aktywne ośrodki życia kulturalnego. Nie możemy sobie pozwolić na to, by zabrakło ich w naszym miejskim pejzażu.

Wsparcie dla wydawców i twórców

Budujemy odporność branży i dbamy o jej dobrą kondycję. Pomnażanie literackiego dziedzictwa i pielęgnowanie wizerunku Krakowa oraz wsparcie dla środowisk kreatywnych związanych z literaturą i sektorem wydawniczym należą do kluczowych założeń Strategii KMLU na lata 2017-2022. Wytyczne te znajdują swoje odbicie w rozwijanym od sześciu lat Programie Patronackim. Obok kampanii promocyjnych i organizacji spotkań autorskich, jako świadczeń dla wydawców, startujemy z nowym narzędziem pomocy. Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszej daty ogłoszenia pierwszego naboru do Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Stanowi ona dopełnienie rozwijanego od lat Programu Patronackiego, jest przede wszystkich wsparciem finansowym dla wydawców i współpracujących z nimi pisarzy, tłumaczy, ilustratorów i redaktorów.

W naszym Programie Patronackim towarzyszymy pisarzom w kolejnych krokach ich literackich karier. Wspieramy ich działania i polecamy czytelnikom ich twórczość. Napawa nas dumą, że dzięki Nagrodzie Krakowa Miasta Literatury UNESCO będziemy mogli aktywnie współpracować przy nowych, cennych tytułach już na wczesnym etapie ich powstawania.

E-literatura na czas kwarantanny

W czasie kwarantanny chcemy ułatwić czytelnikom dostęp do literatury. Podczas specjalnej edycji Czytaj PL, czyli największej akcji czytelniczej w Polsce, zaprosiliśmy odbiorców w podróż przez książkowe historie, w które wybierzemy się razem, choć osobno – w swoich domach. W akcji udostępniamy aż trzydzieści książek za pośrednictwem aplikacji Woblink. Do projektu dołączyło prawie trzydziestu wydawców, a szeroka oferta odzwierciedla zróżnicowanie branży wydawniczej i pokazuje, jak wiele książek czeka na przeczytanie. Akcji towarzyszy hashtag #PolećDalej – zachęcamy do odkrywania nowych literackich światów i polecania akcji znajomym i nieznajomym w mediach społecznościowych.

Warto zajrzeć na fanpage i stronę internetową KMLU także z wielu innych powodów. By ułatwić zorganizowanie czasu wolnego w jak najlepszy sposób, udostępniliśmy najciekawsze fragmenty naszego literackiego przewodnika Kraków. Opowieści o literackim mieście. To napisane specjalnie do tej publikacji opowiadania, które pokazują nieoczywiste, bliskie autorom i autorkom miejsca, czasy, historie i ludzi związanych z Krakowem Miastem Literatury UNESCO. Wśród tekstów znajdziecie m.in. opowiadania Dominiki Słowik, Ziemowita Szczerka, Barbary Gawryluk czy Łukasza Orbitowskiego.

Literackie drugie śniadania

Wśród propozycji KLMU na czas społecznej izolacji nie mogło zabraknąć czegoś dla dzieci i rodziców. Nasz cykl Czytanie na drugie śniadanie, na który składają się czytanki dla dzieci nagrywane przez znanych pisarzy i twórców literatury dziecięcej, cieszy się niesłabnącą popularnością od drugiego tygodnia kwarantanny. Nowe nagranie codziennie o 9.30 na facebookowym profilu KMLU – w sam raz na drugie śniadanie z najmłodszymi. W programie znalazły się bajki, ilustracje, komiksy i inne literackie harce z pisarzami, autorami komiksów i artystami znanymi z książkowych stronic. Swoje nagrania przygotowali m.in. Sylwia Chutnik, Rafał Kosik, Joanna Olech, Michał Rusinek, Małgorzata Swędrowska i Marcin Wicha.

Zapraszamy do celebrowania Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich razem z Krakowem Miastem Literatury UNESCO!

Wpisz szukaną frazę: