fbpx

Świat, wydanie drugie w Willi Decjusza

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza w najbliższą niedzielę – 4 sierpnia o godz. 17.00 – na kolejną odsłonę projektu Ogrody Twórczości 2013. Tym razem Teatr im. S. I. Witkiewicza z Zakopanego we wnętrzach Willi Decjusza zaprezentuje recital Katarzyny Pietrzyk oparty na tekstach Wisławy Szymborskiej pt. …Świat, wydanie drugie. Wstęp na spektakl na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w punktach InfoKraków (ul. św. Jana 2, Pawilon Wyspiańskiego – pl. Wszystkich Świętych 2) oraz bezpośrednio przed wydarzeniem. Ilość miejsc ograniczona.

Uwiódł mnie dowcip poetki, jej skłonności do autoironii, mądrości oraz dar odkrywania niezwykłości w tym, co zwykłe. Na ogół kameralne wiersze, postrzegam jako małe arcydzieła o skończonej formie, jak i zaskakującej, trafnej poincie. Fragmenty niektórych z nich, pomimo iż pochodzą one z różnych utworów, układają się dla mnie w logiczną całość… – Katarzyna Pietrzyk.

W spektaklu wykorzystano wiersze Wisławy Szymborskiej: Allegro ma non troppo, Koniec i początek, Konkurs piękności męskiej, Nic darowane, Obmyślam świat,, Odzież, Pierwsza fotografia Hitlera, Podziękowanie, Portret kobiecy, Prospekt, Przemówienie w biurze znalezionych rzeczy, Urodziny, Uśmiechy, Życie na poczekaniu.

Katarzyna Pietrzyk w tym spektaklu nie „gra Szymborskiej” i w zasadzie jedynie tym kapelusikiem nawiązuje do postaci poetki. Jest postacią, przechodzącą przez życie jak każdy z nas, zwyczajny everyman, czy w tym przypadku – everywoman. Ale ta „zwyczajna kobieta” ma świadomość, że „po każdej wojnie trzeba posprzątać”, choćby po to, żeby w trawie, porastającej jej przyczyny i skutki, mógł sobie leżeć ktoś z kłosem w zębach i gapić się w chmury…

Dobór tekstów jest niezwykle przemyślany. Nie ma tu wierszy powszechnie znanych, którymi zarzucone były media po śmierci Noblistki, ale każdy tekst zmusza do refleksji nad życiem i nad nami w tym życiu. Napięcie kilkakrotnie rozładowywane jest drobiazgami o nieco lżejszym charakterze, bo przecież Wisława Szymborska była także autorką ironicznych czy nawet autoironicznych wierszy, a jej specyficzne poczucie humoru też było jej firmową wizytówką”.

Maciej Pinkwart

 

Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem
Wisława Szymborska
…Świat, wydanie drugie

Scenariusz i wykonanie: Katarzyna Pietrzyk
Muzyka: Jerzy Chruściński
Konsultacja choreograficzna: Anita Podkowa
Scenografia: Ewa Dyakowska-Berbeka

 

Fot. R. Parma

Wpisz szukaną frazę: