fbpx

Stypendysta Programu ICORN Felix Kaputu spotka się z krakowskimi radnymi na wtorkowej Komisji Kultury

5 lipca o godzinie 14:00 w Urzędzie Miasta (pl. Wszystkich Świętych 3/4) w Sali Portretowej na zaproszenie przewodniczącej Komisji Kultury Małgorzaty Jantos z krakowskimi radnymi spotka się dr Felix Kaputu – pochodzący z Kongo pisarz, naukowiec, literaturoznawca, działacz społeczny, stypendysta programu ICORN w Krakowie. Wystąpienie Kaputu będzie skoncentrowane wokół tematu konieczności chronienia twórców, pisarz opowie również o swoich doświadczenia z pobytu w Krakowie. Wstęp na spotkanie jest otwarty.

 

Urodzony w 1959 roku w Kongo Felix Kaputu jest specjalistą w dziedzinie afrykanistyki, sztuki i filozofii. W swojej pracy naukowej badał również problematyką gender, mitologię i literaturę afrykańską. Prowadził badania naukowe i wykładał m.in. w USA, Japonii i Belgii. W 2003 roku został stypendystą Fundacji Fulbrighta i University of California. Jest autorem 6 książek i blisko 60 publikacji, dotyczących m.in. trudnej sytuacji kobiet w Afryce, problematyki HIV i AIDS.

 

W maju 2005 r. Kaputu został aresztowany bez nakazu przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (ANR). Oskarżono go o bycie odpowiedzialnym za ruch secesyjny 20 tys. żołnierzy w prowincji Katanga, przemyt broni i podżeganie do buntu studentów. Według nieoficjalnych informacji miał być skazany na 30 lat więzienia lub śmierć. Został zatrzymany i przez 10 dni przebywał w areszcie, gdzie odmawiano mu jedzenia i grożono śmiercią. Był świadkiem stosowania przemocy fizycznej i tajemniczych zniknięć innych zatrzymanych. Przeniesiony do zakładu więzienno-resocjalizacyjnego Makala w Kinszasie, został w końcu wypuszczony dzięki interwencji Amnesty International oraz naciskom mediów i zaprzyjaźnionych naukowców. Po wyjściu z więzienia przebywał pod stałym nadzorem, co uniemożliwiało mu powrót na uniwersytet. W 2006 r. wyjechał z kraju na stypendium Scholars at Risk.

Felix Kaputu jest stypendystą Miasta Kraków w ramach programu ICORN – Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa. Koordynatorem programu ICORN w Krakowie jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a operatorem programu jest  Willa Decjusza.

Współpraca międzynarodowa w ramach sieci ICORN zajmuje strategiczną pozycję w programie Kraków Miasto Literatury UNESCO, który zakłada strategię rozwoju obejmującą 10 obszarów tematycznych, w tym m.in. rozwijanie związków literatury z prawami człowieka. Więcej na stronie: www.miastoliteratury.pl

Wpisz szukaną frazę: