fbpx

Startuje nabór do szkolenia dla nauczycieli edukacji przedszkolnej!

KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, ma ogromną przyjemność zaprosić krakowskie nauczycielki i nauczycieli edukacji przedszkolnej do udziału w cyklu szkoleń PROPAGACJE 2. Jak prowadzić literackie warsztaty dla dzieci?

Pierwsza edycja programu odbyła się w 2023 roku. Zachęceni sukcesem projektu mamy przyjemność po raz kolejny zaprosić Państwa do udziału w tej inicjatywie. Szkolenie ma formę sześciu comiesięcznych warsztatów, które odbędą się między kwietniem i majem w Pałacu Potockich, siedzibie Krakowa Miasta Literatury UNESCO (Rynek Główny 20). Zajęcia poprowadzą nagradzani animatorzy kultury i twórcy cieszącą się wielką popularnością warsztatów dla dzieci Literackie Chwile w Pałacu Potockich, Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Partnerem projektu jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 4 im. Janusza Korczaka w Krakowie w ramach wspomagania rozwoju szkół i placówek.

Na szkolenie zapraszamy nauczycieli przedszkolnych gotowych wziąć udział we wszystkich sześciu warsztatach, które odbędą się w następujących terminach, w godzinach 14.00-16.00 LUB 17.00-19.00 (w zależności od grupy):

 

10 kwietnia (środa)

20 maja (poniedziałek)

12 czerwca (środa)

11 września (środa)

09 października (środa)

06 listopada (środa)

 

Po zakończeniu szkolenia uczestniczki i uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający odbycie kursu.

W celu zapisu, prosimy wypełnić formularz dostępny TUTAJ

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 marca.

W razie pytań, prosimy o kontakt z Aleksandrą Lipczak (aleksandra.lipczak@kbf.krakow.pl)

Serdecznie zapraszamy!

 

SZCZEGÓŁY PROGRAMU:

PROPAGACJE 2. Jak prowadzić literackie warsztaty dla dzieci?

CYKL SZKOLEŃ DLA NAUCZYCIELEK I NAUCZYCIELI EDUKACJI PRZEDSZKOLNEJ

Celem projektu szkoleniowego realizowanego przez KBF/Kraków Miasto Literatury UNESCO w partnerstwie z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 4 imienia Janusza Korczaka w Krakowie jest podniesienie kompetencji, wiedzy i praktycznych umiejętności nauczycielek i nauczycieli krakowskich przedszkoli w zakresie realizacji działań edukacyjnych związanych z literaturą dla dzieci. Projekt zakłada stworzenie narzędzi zapewniających poszerzenie wiedzy nauczycieli w zakresie prowadzenia warsztatów literackich dla przedszkolaków.

Projekt PROPAGACJE jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie warsztatami literackimi dla dzieci prowadzonymi od czerwca 2021 roku w Pałacu Potockich przez parę edukatorów: Beatę Kwiecińską i Macieja Dąbrowskiego (Literackie Chwile) i ma umożliwić transfer metodologii tworzenia i prowadzenia zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym inspirowanych dziecięcą literaturą.

W projekcie założono adekwatny dobór narzędzi edukacyjnych zarówno do potrzeb uczestników jak i prezentowanego materiału. Uczestnicy otrzymają wsparcie mentorskie doświadczonych menadżerów kultury przy tworzeniu własnych, autorskich projektów.

Projekt ma charakter eksperymentalny i zakłada praktyczną naukę umiejętności.

 

Cele projektu:

  • podniesienie kwalifikacji i wiedzy nauczycieli krakowskich przedszkoli w zakresie realizacji działań edukacyjnych
  • nabycie przez nauczycieli krakowskich przedszkoli praktycznych umiejętności w zakresie organizacji warsztatów literackich dla dzieci
  • stworzenie możliwości eksperymentowania, uwolnienie potencjału twórczego i realizacji własnych pomysłów przez uczestników szkolenia
  • zapewnienie narzędzi rozwoju zawodowego dla nauczycieli poprzez stworzenie forum / platformy (grupa na FB) umożliwiającej wymianę doświadczeń i wzajemne inspiracje

 

Jak będzie wyglądało szkolenie?

Prowadzący:

  • przedstawią autorskie narzędzia i teorie robocze dotyczące organizacji i prowadzenia zajęć dla dzieci, a w szczególności warsztatów inspirowanych literaturą i sztuką,
  • podzielą się doświadczeniami wynikającymi z sukcesów i porażek oraz opowiedzą o tym, jak czerpać z nich inspirację,
  • posłużą się wieloma przykładami zrealizowanych spotkań i przedstawią gotowe scenariusze zajęć oraz katalog sprawdzonych książkowych pozycji,
  • pokażą sposoby na budowanie ciekawych, fabularnych scenariuszy zajęć,
  • opowiedzą o źródłach inspiracji oraz o tym, jak wykorzystywać książki jako narzędzie umożliwiające rozmawianie z dziećmi o sztuce,
  • odpowiedzą na pytania: jak przygotować przestrzeń do warsztatów? Jak stworzyć scenografię do zajęć? Jak i skąd zdobyć ciekawe materiały plastyczne? Jak kreatywnie wykorzystać otoczenie, w którym odbywają się warsztaty? Jak stworzyć scenariusz zajęć (i dlaczego zawsze trzeba mieć w pogotowiu “plan B”)? Jak sprawić, aby zajęcia z dziećmi stawały się przyjazną, otwartą na dialog przestrzenią twórczą?

 

W słowach Beaty Kwiecińskiej i Macieja Dąbrowskiego, szkolenie „będzie pełne inspiracji, wyładowań twórczych i zaskakujących zwrotów akcji. Obserwować będziemy niewidoczne, tworzyć niestworzone, słuchać niesłychanego i wyobrażać sobie niewyobrażalne. Uczestnicy otrzymają sprawdzone i konkretne rozwiązania oraz propozycje działań, które pomogą im szybko podnieść poziom umiejętności”.

PROWADZĄCY

 

 

Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci  i nagradzani animatorzy kultury. Uwielbiają pracę z dziećmi i zmieniają dla nich świat. Są praktycznie nieteoretyczni. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe.

Stypendyści Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2016 w dziedzinie zarządzania kulturą i wspierania rozwoju kadr kultury. Laureaci nagrody POLCUL za działania wspierające tworzenie społeczeństwa obywatelskiego oraz nagrody specjalnej MocArty RMF Classic

Od września 2009 do grudnia 2019 roku zarządzali Domem Kultury„Inspiro” w Podłężu. Współpracowali z wieloma instytucjami kultury, współtworząc programy warsztatów i spotkań dla społeczności lokalnej. W ramach projektu Strefa 52 i Strefa 53 szkolili animatorów kultury z całej Polski, prezentując nowoczesny, autorski model zarządzania instytucją kultury. Prowadzili zajęcia ze studentami (Wydział Humanistyczny AGH, kierunek Interwencje i Innowacje Społeczne). Współpracowali z Uniwersytetem Jagiellońskim (Instytutem Pedagogiki, Instytutem Kultury oraz Instytutem Socjologii), prowadząc zajęcia ze studentami, organizując wizyty studyjne oraz nadzorując praktyki studenckie w INSPIRO. Obecnie są wykładowcami na studiach podyplomowych – Zarządzanie Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Od czerwca 2021 roku współpracują z KBF, tworząc cykl warsztatów literackich dla dzieci Literackie Chwile w Pałacu Potockich. W 2023 roku otrzymali nagrodę “Animator Roku Miasta Krakowa 2023”.

 

Wpisz szukaną frazę: