fbpx

Spektakl w Narodowym Starym Teatrze według dramatu Aleksandry Zielińskiej

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej zapowiada premierę! W oparciu o dramat Kobieta Schrödingera Aleksandry Zielińskiej – autorki powieści Sorge wydanej pod patronatem KMLU oraz stypendystki programu rezydencjalnego Krakowa i Québecu – powstaje spektakl zatytułowany Głębiej. Premiera już 28 lutego w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej.
 
„Główna bohaterka, Kobieta Schrödingera w oczekiwaniu na diagnozę, opuszcza świat zewnętrzny, zanurza się w swoim ciele, by odnaleźć się w ciele wielkiego wieloryba i trafia w sam środek przewrotnych zależności między kolejnymi ogniwami łańcucha pokarmowego. Wykreowany podwodny świat jest próbą poszerzenia postrzegania choroby i kobiecego ciała, wplecenia ich w złożone mechanizmy wielkiego ekosystemu. Fantazja ta mieści w sobie całe spektrum emocji i doświadczeń związanych z chorobą i jej przeżywaniem – złość, odrzucenie i gniew wobec własnego ciała, penetrowanego w głąb w poszukiwaniu przejawów choroby. Staje się też próbą zrozumienia własnego organizmu i zasad jego funkcjonowania – bolesną wiwisekcją przemocowości obowiązujących procedur medycznych, które dezintegrują obraz własnego ciała i poczucie tożsamości” – tak zapowiadany jest spektakl w reżyserii Małgorzaty Wdowik. 
Więcej informacji o spektaklu znajdziecie na stronie Starego Teatru.
 
Dramat został napisany przez Aleksandrę Zielińską w ramach warsztatów dramatopisarskich „Nasz głos” zorganizowanych z okazji obchodów 100. rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce w Starym Teatrze w sezonie artystycznym 2018/2019. Owocem tych warsztatów jest cyfrowa antologia dramatów dostępna tutaj.

Wpisz szukaną frazę: