fbpx

Spacery literackie po raz siódmy w Krakowie – tym razem z rekordową liczbą tras!

Miłośnicy literatury i przechadzek po Krakowie mogą mieć powody do radości – w tym roku w ramach cyklu spacerów literackich po stolicy Małopolski organizowanego przez Kraków Miasto Literatury UNESCO przygotowano aż 17 tras, w tym kilka zupełnie nowych wędrówek. Uwzględniono również oczekiwania obcojęzycznych mieszkańców miasta i turystów – odbędą się dwa oprowadzania w języku angielskim (szlakiem Czesława Miłosza i Josepha Conrada) i jedno w języku ukraińskim (Literacki Kraków). Przechadzki literackie będą organizowane od marca do października w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Pojawią się także dodatkowe wydarzenia z okazji Światowego Dnia Poezji UNESCO, Nocy Poezji, festiwali Miłosza i Conrada, Festiwalu Kultury Żydowskiej czy Festiwalu Literatury dla Dzieci. Wśród prowadzących znajdą się m.in. Anna Hojwa i Agnieszka Konior.

Siódmy sezon spacerów literackich zgodnie z tradycją zainaugurujemy 21 marca w Światowy Dzień Poezji UNESCO. Przemierzymy miasto szlakiem Wisławy Szymborskiej – tym razem będzie to zupełnie nowa trasa. Polecamy spacer nawet tym, którzy już uczestniczyli w przechadzkach śladami noblistki w ubiegłych latach (a łącznie było to kilkaset osób) – na pewno nie będą zawiedzeni! Zobaczymy zupełnie nowe miejsca, odwiedzimy też mieszkanie Szymborskiej przy ulicy Piastowskiej.

W tegorocznym programie spacerów literackich nie zabraknie tematów, które cieszyły się sporym zainteresowaniem uczestników w poprzednich latach. Będą to oprowadzania śladami Jerzego Turowicza, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), Zbigniewa Herberta czy Haliny Poświatowskiej. W harmonogramie znajdą się spacery szlakiem bibliotek klasztornych i krakowskich drukarń. Pojawią się też zupełnie nowe trasy. Pierwszą z nich będzie spacer z okazji Roku Leopolda Tyrmanda – związany z 100. rocznicą urodzin i 35. rocznicą śmierci pisarza. Przyodziani w kolorowe skarpetki i krawaty, prowadzeni jazzem przemierzymy Kraków, szukając śladów tego nietuzinkowego twórcy. Kolejny spacer będzie poświęcony wybitnemu polskiemu pisarzowi, dziennikarzowi i tłumaczowi, autorowi książek o Ferdynandzie Wspaniałym – Ludwikowi Jerzemu Kernowi z okazji 100. rocznicy urodzin. Zapraszamy najmłodszych i nieco starszych czytelników! Ostatnim z premierowych spacerów będzie wędrówka śladami Kornela Filipowicza, jednego z najwybitniejszych polskich prozaików, męża Marii Jaremy i największej miłości Wisławy Szymborskiej, która poświęciła mu wiersz Kot w pustym mieszkaniu.

Wstęp na wszystkie spacery jest darmowy, jednak ze względu na ogromne zainteresowanie konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

Działając zgodnie z wytycznymi Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przy Radzie Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Krakowskie Biuro Festiwalowe informuje o odwołaniu dwóch spacerów literackich, realizowanych w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO: spaceru szlakiem Wisławy Szymborskiej oraz Jerzego Turowicza. Przepraszamy za powstałe niedogodności.

Wpisz szukaną frazę: