fbpx

Spacer szlakiem krakowskiej awangardy z Jackiem Olczykiem

Zapraszamy miłośników literatury dwudziestolecia międzywojennego, czytelników, Krakowian i odwiedzających Kraków na spacer literacki śladami Awangardy Krakowskiej. 8 lipca po mieście oprowadzi was Jacek Olczyk, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i INALCO w Paryżu, stypendysta MKiDN, kronikarz życia literackiego w Krakowie, autor Życia literackiego w Krakowie (Ha!art 2016). Obecnie przygotowuje monografię o krakowskich latach Tadeusza Peipera.

Półtoragodzinny spacer po Krakowie będzie próbą zakotwiczenia w konkretnej przestrzeni i w czasie miejsc, które najpełniej charakteryzują miejsca krakowskiej awangardy. Poprzez odwiedzenie kilku punktów na mapie miasta będzie można przenieść się nie tylko w okres dwudziestolecia międzywojennego i poznać środowisko awangardzistów, czasopisma, redakcje, kawiarnie a także ich literackich oponentów. Będzie można również dowiedzieć się wielu szczegółów, jak choćby dlaczego Peiper jako dwudziestodwulatek uciekł z Krakowa tuż przed wybuchem I wojny światowej i co działo się w literackim światku Krakowa zanim po powrocie zaczął wydawać „Zwrotnicę”.

Spójna, choć achronologiczna narracja będzie próbą jak najpełniejszego przybliżenia sylwetki kilku najwybitniejszych poetów i teoretyków awangardy, a także miejsc w których na co dzień się spotykali. Na szlaku o długości ponad 3 kilometrów zatrzymamy się m.in. pod domem Kurka, gdzie mieściła się redakcja „Linii”, mieszkaniem Peipera przy ulicy Jagiellońskiej, „Peiperownią” i odwiedzimy legendarną kawiarnię „Szmatka”, gdzie spotykali się awangardziści.

 

spacer-awangarda

Wpisz szukaną frazę: