Zapraszamy na spacer reporterski po Nowej Hucie, który poprowadzi Jacek Dargiewicz, aktywista miejski, założyciel Klubu Kombinator, nowohucianin. Spacer jest częścią akcji reporterskiej 18. znaczy Nowa Huta, w ramach której czekamy do 21 lipca na reportaże o XVIII dzielnicy Krakowa.
Nowa Huta to nie tylko miasto socjalistyczne, projekt urbanistyczny czy zielona dzielnica. Nowa Huta to przede wszystkim miejsce wypełnione osobistymi historiami ludzi, którzy tu przybyli z nadzieją na nowe życie. Choć dzielnica nie zmieniła losów świata, to na pewno odmieniła świat wielu osób. A historie mieszkańców mogą posłużyć do napisania nie jednej książki.
W trakcie spaceru odwiedzimy miejsca, które pokażą Hutę z różnych perspektyw. Zobaczymy dom kultury wybudowany w czynie społecznym, wstąpimy na najstarszy plac w Nowej Hucie, przy którym znajdował się jeden z najlepszych klubów jazzowych. Zajrzymy do dawnej fabryki wafli.
Jaką funkcję pełnią te miejsca dla społeczności Nowej Huty? Czy mają jeszcze znaczenie dla współczesnych mieszkańców dzielnicy? Podczas spaceru zadamy sobie wiele pytań o tożsamość 18. dzielnicy. Czekamy na Was!
👉 Zapisy na spacer są prowadzone pod adresem: pisz@miastoliteratury.pl
O projekcie:
18. znaczy Nowa Huta to akcja reporterska, w ramach której czekamy do 21 lipca na Wasze reportaże dotyczące XVIII dzielnicy Krakowa. Wyjdź na pole, wsiądź w tramwaj i przyjedź do Nowej Huty. Opisz to, co zobaczyłeś/aś i usłyszałeś/aś. Celem jest zbadanie i opisanie życia mieszkańców 18. dzielnicy Krakowa. Od pierwszych budowniczych po najnowszych mieszkańców, dla których Huta jest świadomym wyborem miejsca do życia. Od Placu Centralnego po bar Meksyk.
Teksty reporterskie powinny mieć maksymalnie 20 tys. znaków (ze spacjami). Jedynym warunkiem co do tematyki reportażu jest jego wyraźny związek z Nową Hutą. Zachęcamy zarówno do pisania reportaży historycznych, jak i społecznych; do ukazywania ciekawych, nieznanych lub wartych przypomnienia osób lub grup ludzi, zjawisk, miejsc czy problemów, codzienności Nowej Huty i nadzwyczajnych wydarzeń, które mają lub miały miejsce w tej dzielnicy.
10 najlepszych tekstów znajdą się w publikacji „18. znaczy Nowa Huta”. Swoją premierę będzie miała w październiku podczas 11. Festiwalu Conrada. Autorzy i autorki wyróżnionych reportaży otrzymają nagrody finansowe w wysokości 1500 złotych.
Więcej informacji:
http://pisz.miastoliteratury.pl/18-znaczy-nowa-huta/