fbpx

Spacery literackie z Muzeum Narodowym w Krakowie

Centralną postacią krakowskiego środowiska młodopolskiego był Stanisław Wyspiański, dlatego nie można nie mówić o nim podczas sierpniowego spaceru literackiego śladami Młodej Polski. Ale sprowadzenie go do roli literata byłoby krzywdzącym uproszczeniem, wszak nie sposób jednoznacznie ustalić, co było lżejsze: jego pióro czy pędzel. Twórczości artysty wnikliwie przyglądał się jego kolega z epoki, Tadeusz Boy-Żeleński, jednocześnie przeglądając się w jego witrażach. Tadeusz Boy-Żeleński pędzlem nie operował, ale na pędzlach wielokrotnie tępił swoje pióro, podobnie zresztą jak Zbigniew Herbert. Boy i Herbert to miłośnicy i komentatorzy sztuk plastycznych, ale też bohaterowie kolejnych spacerów. Sierpniowo-wrześniowy cykl zakończymy spacerem z Szymborską. Podczas niego pogrzebiemy jej w szufladzie i pooglądamy jej kolaże, bo to prawdziwe majstersztyki.

Bohaterów kolejnych spacerów literackich łączy, prócz zgrabnego pióra, zainteresowanie pędzlem. Dlatego nie pozostało nam nic innego niż nawiązanie współpracy z tymi, którzy specjalizują się w sztuce wizualnej.

Krakowskie Biuro Festiwalowe Kraków Miasto Literatury UNESCO postanowiło uszanować to zamiłowanie literatów do malarstwa i nawiązało współpracę z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Dzięki partnerstwu instytucji sierpniowo-wrześniowy cykl spacerów literackich zostanie wzbogacony o pozaliterackie wrażenia estetyczne wynikające z wizyt w muzeach.

Podczas spaceru śladami Młodej Polski odwiedzimy wystawę Wyspiańskiego, z Boyem przejdziemy się na wystawę „Kraków 1900”.

Podczas spaceru z Herbertem zostaniemy barbarzyńcami w Europeum, a z Szymborską pooglądamy jej kolaże w kamienicy Szołayskich. Choć pewnie gdyby się dowiedziała, że grzebiemy w jej szufladzie, to byłaby zła.

Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wszystkich chętnych prosimy o wysłanie zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona.

Wszyscy uczestnicy spacerów dostaną bilety na wspomniane wystawy.

Harmonogram spacerów:

11 sierpnia – Spacer szlakiem Młodej Polski, wstęp na wystawę Wyspiański w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego

25 sierpnia – Spacer szlakiem Tadeusza Boya-Żeleńskiego, wstęp na wystawę Kraków 1900 w Kamienicy Szołayskich

22 września – Spacer szlakiem Zbigniewa Herberta, zwiedzanie Kolekcji Europeum

29 września – Spacer szlakiem Wisławy Szymborskiej, wystawa Szuflada Szymborskiej w Kamienicy Szołayskich

Wpisz szukaną frazę: