fbpx

Słynny krakowski Dom Literatów doczekał się swojej monografii!

„Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą” to długo wyczekiwana opowieść o legendarnej kamienicy, w której od 1945 roku zamieszkiwała plejada gwiazd polskiej literatury. Książka jest owocem wieloletnich badań Anny Grochowskiej. To już kolejna publikacja wydana pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Mieszkali tu – począwszy od młodopolanina Artura Górskiego, przez sprawującą pieczę nad spuścizną Witkacego wdowę Jadwigę Witkiewiczową i Annę Brzozowską, córkę Stanisława Brzozowskiego, po „papieża awangardy” Tadeusza Peipera – reprezentanci pokolenia 1910, pokolenia Kolumbów, pokolenia „pryszczatych”, pokolenia ’56, Nowej Fali oraz pokolenia ’76. Znajdziemy tu tak ważne nazwiska jak: Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jerzy Andrzejewski, Halina Poświatowska, Anna Świrszczyńska, Stefan Kisielewski i wielu innych.

Książka o Domu Literatów to owoc wieloletnich badań Anny Grochowskiej, która rzetelnie wywiązała się ze swojego zadania. Zrekonstruowała listy byłych lokatorów, szperała w niepublikowanych dotąd archiwach, przeprowadziła wiele rozmów z żyjącymi byłymi mieszkańcami Krupniczej 22, przeczesywała pamiętniki, wspomnienia, korespondencje i inne spisane relacje. W efekcie w okraszonej licznymi anegdotami książce „Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą” znajdziemy najważniejsze, często unikatowe informacje związane z Domem Literatów, zapoznamy się z jego historią sportretowaną na tle przemian społeczno-politycznych w kraju i przyjrzymy się najbarwniejszym lokatorom Domu Literatów.

Anna Grochowska, Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą

Anna Grochowska, Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą

 

Anna Grochowska (1987) – absolwentka filologii polskiej i historii sztuki, wykładowczyni na Wydziale Polonistyki UJ. Twórczyni i redaktorka serii „Ścieżkami pisarzy”. Badaczka „cracovianów” i „de natu” krakowianka, joginka. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Zapraszamy i zachęcamy do czytania!

Wpisz szukaną frazę: