fbpx

Shylock się nazywam, czyli nowy Kupiec wenecki w ramach Projektu Szekspir

Szekspir żyje na nowo! Wydawnictwo Dolnośląskie wydało właśnie książkę Shylock się nazywam Howarda Jacksona. To druga część serii Projekt Szekspir, w której utwory pisarza ze Stratford zostają na nowo opowiedziane przez światowej sławy autorów. Serii patronuje Kraków Miasto Literatury UNESCO, British Council, AMS i lubimyczytać.pl.

 

Fabuła książki nawiązuje do Kupca weneckiego. Kolekcjoner sztuki Simon Strulovitch potrzebuje kogoś, z kim mógłby porozmawiać. O chorej żonie, którą musi się opiekować, o córce, która schodzi na złą drogę… Gdy spotyka na cmentarzu Shylocka, postanawia zaprosić go do domu. Tak zaczyna się niezwykła znajomość. W swojej wariacji na temat dzieła Szekspira Jacobson śmiało zakrzywia czasoprzestrzeń, stawiając pytania o sens bycia ojcem, Żydem i miłosiernym człowiekiem we współczesnym świecie.

Projekt Szekspir to seria książek nawiązujących do Roku Szekspirowskiego, ale zaplanowana na kilka najbliższych lat. Z okazji przypadającej w 2016 roku 400. rocznicy śmierci Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy. Powierzył im opowiedzenie na nowo najbardziej znanych dzieł wielkiego dramaturga. Owocem ich pracy i talentów literackich jest kolekcja współczesnych powieści, które zostaną wydane w kilkunastu językach na całym świecie. W Polsce książki ukażą się pod szyldem Projekt Szekspir. Dotychczas w serii została wydana powieść Jeanette Winterson Przepaść czasu, czerpiąca z Zimowej opowieści.

 


Jako kolejne części serii zostaną opublikowane:

  • POSKROMIENIE ZŁOŚNICY [Anne Tyler]
  • BURZA [Margaret Atwood]
  • MAKBET [Jo Nesbø]
  • OTELLO [Tracy Chevalier]
  • HAMLET [Gillian Flynn]

Wpisz szukaną frazę: