fbpx

Premiera słuchowiska „Serce ciemności”

Trwają obchody przypadającej w tym roku, okrągłej 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada. Z tej okazji Krakowskie Biuro Festiwalowe wspólnie z Radiem Kraków zapraszają na słuchowisko „Serce ciemności” z udziałem Jana Nowickiego i Jerzego Treli, które zakończy szereg akcji przypominających sylwetkę pisarza oraz jego związki z Krakowem i równocześnie zwieńczy obchody jubileuszu 90-lecia Radia Kraków. Premiera w piątek (1 grudnia) o godz. 19:00. Zapraszamy przed radioodbiorniki!

W studiu Radia Kraków trwają właśnie nagrania do najnowszego słuchowiska. Słuchowisko powstaje na podstawie najnowszego, głośnego przekładu powieści Conrada – autorskiego spolszczenia wydanego w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego, którego dokonał jeden z najciekawszych polskich pisarzy, Jacek Dukaj. Oryginalna interpretacja najsłynniejszej powieści pisarza „Heart of Darkness”, której premiera odbyła się podczas 9. edycji Festiwalu Conrada, zrealizowana przez Radio Kraków we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, uświetni 160. rocznicę urodzin pisarza przypadającą 3 grudnia, a zarazem będzie wydarzeniem wieńczącym rok jubileuszu 90-lecia Radia Kraków. To także element obchodów Roku Conrada, w które zaangażowane jest wielu miesięcy również Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Podobnie jak szereg akcji zrealizowanych do tej pory przez Biuro, również słuchowisko „Serce ciemności” ma pokazać, że twórczość pisarza może zainteresować czytelników w każdym wieku, a problematyka jego tekstów nie traci na aktualności.

Conrada przełożonego przez Dukaja „dla dwudziestopierwszowiecznych polskich czytelników” – jak mówi sam autor tłumaczenia – usłyszymy w interpretacji dwóch wybitnych aktorów: Jana Nowickiego i Jerzego Treli. Reżyserii „Serca ciemności” podjęła się jedna z najzdolniejszych reżyserek młodego pokolenia, czyli Małgorzata Warsicka. – „Przygotowując się do pracy, zawsze szukam muzyczności w tekście. Tym razem doświadczenie jest wyjątkowe, ponieważ tekst Conrada ma charakter bardzo mroczny – podkreśla reżyserka. – Wymowa słuchowiska przede wszystkim będzie jednak zależeć od aktorskich interpretacji Jana Nowickiego i Jerzego Treli”.

Oryginalną muzykę do radiowego „Serca ciemności”, która wykonana zostanie na żywo podczas premiery, skomponował twórca muzyki instrumentalnej, wokalnej i teatralnej Karol Nepelski. – „To piękne i poetyckie tłumaczenie Conrada – ocenia przekład Dukaja Karol Nepelski. – Od pewnego czasu eksperymentujemy z Małgorzatą Warsicką z muzyką i słowem w teatrze. Słuchowisko to dla nas idealny poligon twórczych działań. Co istotne, sięgamy także po instrumenty o rodowodzie afrykańskim, tak by dobrze wybrzmiał kontekst tej powieści. W słuchowisku udział biorą także muzycy: Olga Rusin-wokal i Aleksander Wnuk – perkusja.

Słuchowisko „Serce ciemności” to jedna z wielu akcji realizowanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach obchodów Roku Conrada 2017. Dotychczas zrealizowane wydarzenia, a także te planowane na kolejne tygodnie, obejmują różne sfery literatury i kultury. Ich motywem przewodnim jest podróż rozumiana jako życiowa droga pisarza, rozpoczęta w Polsce i prowadząca go w najdalsze zakątki świata. Podczas obchodów odkrywamy ślady obecności pisarza nie tylko w tekstach kultury, lecz także w samej przestrzeni miejskiej. Za nami m.in. cykl warsztatów plastycznych podczas, których dzieci poznały Josepha Conrada – wybitnego pisarza ale też postać o fascynującym życiorysie: dzielnego podróżnika, łowcę przygód i obieżyświata. Do historii przeszła również dedykowana pisarzowi reportersko-podróżnicza edycja Kursu Kreatywnego Pisania – inspirowana podróżniczo-marynistycznym nurtem twórczości autora „Tajfunu”. Obchody Roku Conrada to także warsztaty kryminalne z Jospehem Conradem, które trwają przez cały listopad. Przez cały rok tropiliśmy ślady obecności pisarza na ulicach Krakowa podczas spacerów literackich, wysłaliśmy tysiące pocztówek z literackiego Krakowa. Chętni wzięli również udział w pokazach produkcji filmowych w programie, których znalazły się wielokrotnie nagradzane dzieła Andrzeja Wajdy, czy Francisa Forda Coppoli. Nie można zapomnieć o lekcjach czytania organizowanych wspólnie z Fundacją Tygodnika Powszechnego. Pozalekcyjne spotkania z literatura zachęciły licealistów do wnikliwego odbioru tekstu i rozwijania umiejętności krytycznego myślenia, a wszystko to w ramach 9. edycji Festiwalu Conrada. Przed nami wciąż dwa ważne punkty obchodów tego wyjątkowego roku: konferencja naukowa Conrad i Pop-teksty 25 listopada na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zaplanowana na koniec miesiąca premiera „Konwencje, stereotypy, złudzenia. Relacje kobiet i mężczyzn w prozie Josepha Conrada” autorstwa Moniki Malessy-Drohomireckiej, książki wydawnictwa Universitas, która ukaże się pod patronatem Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Transmitowana na antenie Radia Kraków premiera słuchowiska „Serce ciemności” odbędzie się w piątek (1 grudnia) o godz. 19.00 w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków i zostanie zrealizowana na żywo z udziałem publiczności. Retransmisja w sobotę (30 grudnia o godz. 20.10).

Wpisz szukaną frazę: