fbpx

W najbliższą środę (7 maja) o godz. 18.30  zapraszamy do Pałacu Krzysztofory  na kolejne spotkanie z cyklu Salon Książki Krakowskiej. Tym razem zaprezentowany zostanie katalog Świat Lajkonika. Konik na świecie,  towarzyszący czasowej ekspozycji pod tym samym tytułem, udostępnianej w Pałacu Krzysztofory oraz w Domu Zwierzynieckim.  Udział w spotkaniu wezmą dr Magdalena Kwiecińska, Elżbieta Lang, Barbara Rosiek oraz Andrzej Iwo Szoka. Rozmowę z autorami poprowadzi Marcin Baran.

Emanujący energią i nasączony kolorami pochód Lajkonika koresponduje wymownie z budzącą wyobraźnię odwagę zwierzynieckich włóczków, którzy w obronie miasta i jego mieszkańców bez namysłu podjęli walkę z potężnym najeźdźcą. I choć bardzo prawdopodobne jest, że legendarna bitwa włóczków z Tatarami to wątpliwie historyczny fakt, to jednak uniwersalny przekaz o obywatelskiej odpowiedzialności pospolitego człowieka broni się tu bez konieczności przeprowadzenia dodatkowych dowodów. Lajkonik to opowieść, obrzęd, legenda, widowisko, atrakcja turystyczna, ale przede wszystkim mit- jeden z tych, które konstytuują miasto. Początki tego obrzędu i mitu należą do przeszłości. 

Jak odległej? Czy mamy tu ślady świętych koni Świętowita z czasów religii pogańskich? Czy pół człowiek, pół koń jest tylko symbolem Krakowa? Odpowiedzi na te oraz inne pytania uzyskacie podczas spotkania w ramach Salonu Książki Krakowskiej.

Wstęp na wydarzenie jest wolny . Zapraszamy!

Wpisz szukaną frazę: