Rodzinny Piknik z Książką
15-16 września
Park Jordana
Rodzinny Piknik z Książką to nowa literacka impreza plenerowa. Wydarzenie ma charakter kulturalno-edukacyjny i obejmuje zarówno prezentację oferty wydawnictw z całej Polski, jak i część artystyczno-literacką skierowaną przede wszystkim do najmłodszych uczestników Pikniku. Kraków Miasto Literatury UNESCO, wydawcy i instytucje kultury przygotowali bogaty program towarzyszący.
Wśród najciekawszych wydarzeń Krakowa Miasta Literatury UNESCO znajdują się warsztaty ilustratorskie z Anną Kaszubą-Dębską wokół premierowej książki Poczet królowych polskich, która w nieoczywisty sposób opowiada o kobietach z rodów królewskich. Spodziewacie się opowieści o księżniczkach, które czekają w zamku na księcia na białym koniu? Książka Anny Kaszuby-Dębskiej jest zupełnie inna. Opowiada o kobietach silnych, mądrych, ambitnych i wytrwałych w dążeniu do celu. Pozycja obowiązkowa dla każdej małej księżniczki, która pragnie stać się wspaniałą królową.
Dwudniowe rodzinne warsztaty artystyczne z ŻyWą Pracownią pod nazwą „Kraków – Smoczy Gród”. Przez cały czas trwania pikniku będzie można pod okiem profesjonalistów wykonać smoki z najróżniejszych materiałów, zarówno naturalnych, jak i upcyklingowych (włóczka, drewno, papier, plastik i inne). Z kolei narysowane smoki umieścimy na wielkoformatowej planszy z mapą Grodu Kraka.
Obecna będzie również znana i lubiana przez Krakowian akcja wymiany książek pod nazwą Drugie Życie Książki. czyli wielka, bezpłatna akcja wymiany książek. Zachęcamy do przynoszenia książek i wymiany ich na inne tytuły. Zasady udziału w akcji są proste: wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Ważne: tomy muszą być w dobrym stanie. Kto przyniesie wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem, będzie mógł wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. Każda książka może znaleźć nowego właściciela!
W sobotę odbędą się też warszawy dla dzieci z Martą Kulą-Ulatowską, autorką książki Mali ogrodnicy w wielkim mieście. Zajęcia mają sprzyjać popularyzacji wśród dzieci i młodzieży postaw proekologicznych. Zachęcać do kreowania własnego, przyjaznego świata tu i teraz, w którym zieleń znajduje swoje stałe, bardzo ważne miejsce. Warsztaty są spotkaniem z książką i jej autorką Martą Kulą-Ulatowską, która wprowadzi uczestników w uroki tworzenia własnego „Ogrodu Szczęśliwego”. Czytanie fragmentu książki, wspólne malowanie i projektowanie ogrodu to elementy, których na warsztatach nie zabraknie. Mali ogrodnicy w wielkim mieście to wyjątkowa bajka o tematyce przyrodniczo-ekologicznej. Wprowadzając w wyjątkowy świat przyjaźni z ptakami, pszczołami, dżdżownicami i jeżami, edukuje i kształci postawy młodych czytelników. W bardzo naturalny sposób uczy dbałości i odpowiedzialności za otaczający nas świat roślin i zwierząt.
W niedzielę późnym popołudniem odbędą się też warsztaty komiksowe z Arturem Wabikiem. Każdy uczestnik zajęć będzie mógł przećwiczyć opowiadanie historii i pokazywanie emocji za pomocą rysunku. Jak to zrobić, wyjaśni podczas warsztatów komiksowych Artur Wabik, artysta znawca komiksu i organizator festiwali komiksowych.
Pełen program towarzyszący do pobrania tutaj.
Rodzinny Piknik z Książką to wydarzenie o charakterze kulturalno-edukacyjnym. Organizatorzy chcą połączyć w niekonwencjonalny sposób przyjemne z pożytecznym. Zabawę i lekturę, która pozwala przenieść się w świat niesamowitych przygód, jest odskocznią od trosk i problemów życia codziennego, rozwija wyobraźnię, poszerza horyzonty oraz zwiększa kreatywność maluchów. To będą dwa dni pełne wrażeń. Tu nie ma miejsca na nudę!