fbpx

Rodzinne świętowanie po raz 7! Zapraszamy do Strefy Czytelnictwa

Już w niedzielę 27 maja zapraszamy wszystkie rodziny do uczestnictwa w Święcie Rodziny Krakowskiej. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Parku Jordana. Na Krakowian już po raz siódmy czeka mnóstwo atrakcji i dobrej zabawy.

Zapraszamy wszystkie krakowskie rodziny. Impreza rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa do godziny 19.00. W tym czasie każdy, kto odwiedzi Park Jordana nie będzie narzekał na nudę, ponieważ przygotowane atrakcje są zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych uczestników imprezy – zachęca Marzena Paszkot Pełnomocnik PMK ds. Rodziny, pomysłodawczyni i koordynatorka wydarzenia.

Podczas Święta Rodziny Krakowskiej odwiedzić będzie można jedną z siedmiu stref tematycznych –

Strefę Czytelnictwa, gdzie na Krakowian czekać będzie mnóstwo literackich atrakcji – będzie można m.in. stworzyć wspólnie historię rodzinną zamkniętą w książce lub wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez profesjonalnych ilustratorów. Najmłodsi będą mogli posłuchać bajek napisanych przez najstarszych i wykonać do nich ilustracje oraz wziąć udział w konkursie komiksowym przygotowanym przez Stowarzyszenie Daleko Więcej.

Biblioteka Kraków zaprasza do świata komiksu, gdzie w trakcie warsztatów prowadzonych przez specjalistów i fanów komiksu będzie można zgłębić swoją wiedzę o jego powstawaniu. Z pracownikami Biblioteki będzie można porozmawiać o czytelniczych trendach i wydawniczych nowościach.

Teatr Groteska zaprasza na warsztaty teatralne, podczas których będzie można się zapoznać m.in. z animacją lalki, grą aktorską w masce, zadaniami aktorskimi, plastyką ruchu, emisją głosu. Warsztaty będą prowadzone przez aktorów Teatru Groteska.

Z kolei Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO organizuje dla czytelników znane wszystkim wydarzenie pn. Drugie Życie Książki (godz. 11:00-19:00), czyli wielką, bezpłatną akcję wymiany książek. Zachęcamy do przynoszenia książek i wymiany ich na inne tytuły. Zasady udziału w akcji są proste: wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek. Ważne: tomy muszą być w dobrym stanie. Kto przyniesie wydawnictwa wydane przed 1995 rokiem, będzie mógł wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Osoby, które przyniosą nowe książki (wydane po 1995 roku) – mogą wybierać do woli, zarówno spośród nowych, jak i starszych tomów. Każda książka może znaleźć nowego właściciela! Szczegóły dot. akcji wraz z regulaminem znajdują się na stronie www.drugiezycieksiazki.pl

Wymianie książek będzie towarzyszyć też regał bookcrossingowy, który będzie stał na terenie pikniku przez cały dzień. Jeśli przeczytaliście książkę i chcecie podzielić się nią z innymi czytelnikami, wystarczy zostawić ją na półce w dowolnym momencie dnia – w zamian możecie zabrać jedną z tych zgromadzonych na półkach. Podzielmy się książkami, które już przeczytaliśmy!

W godzinach 11:00-13:00 podczas warsztatów z krakowskimi ilustratorami – Anitą Andrzejewską i Andrzejem Pilichowskim-Ragno będzie można stworzyć Drzewo genealogiczne. Stworzymy sporej wielkości instalację plenerową, przypominającą drzewo genealogiczne. Uczestnicy będą rekonstruować fikcyjny rodowód Smoka Wawelskiego, a na planszach w kształcie liści malować praszczurów Smoka – prapradziadów, prababcie etc. W ten sposób dzieci zapoznają się z ideą wyprowadzania rodowodu  i zrozumieją jego podobieństwo do konarów drzewa. Liście z podobiznami (i fikcyjnymi, wymyślonymi przez uczestników, imionami przodków) powieszone zostaną na „gałęziach” instalacji. Na pniu  zawiśnie główny bohater – Smok Wawelski.

Z kolei w godz. 13:00-16:00 Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza na Rodzinne warsztaty tworzenia interaktywnych książek – Książka rodziny. Dlaczego interaktywnych? Bo będą się otwierać, przesuwać, będzie można w nich coś ukryć, a może nawet coś zbudować. Dlaczego własnych? Bo każda z nich opowiadać będzie historię niepowtarzalną, historię jednej, jedynej rodziny na świecie. Czy możliwe, żeby to była Wasza historia? Warsztaty poprowadzą Olga Błaszczyńska, Nina Kulik i Joanna Zbela.

Święto Rodziny Krakowskiej odbywa się w ramach gminnej kampanii „Kraków stawia na rodzinę!”. Celem kampanii jest promowanie wartości rodzinnych, zdrowego stylu życia oraz wzmocnienie pozytywnego modelu rodziny jako wielopokoleniowej instytucji, w której każdy, także najmłodszy jej członek, zajmuje ważne miejsce. Duży nacisk kładzie się na promowanie odpowiedzialnego rodzicielstwa. Patronat nad kampanią objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez dwutygodnik KRAKOW.PL, Fakt, Radio RMF, TVP Kraków oraz portale – LoveKrakow.pl, KRK.NEWS.PL i CzasDzieci.pl.

Wpisz szukaną frazę: