fbpx

Re:Debiut. Rozmowy o pierwszych książkach – zapraszamy na nowy cykl spotkań

Zapraszamy na nowy cykl dyskusji wokół najgłośniejszych polskich debiutów XXI wieku, czyli Re:Debiut. Wraz z zaproszonymi gośćmi przeczytamy najważniejsze z nich i przyjrzymy się temu, jak potoczyły się kariery wybranych autorów oraz jakie trendy i strategie promocyjne zadecydowały o ich sukcesie. Widzimy się co miesiąc o godz. 18.00 w Księgarni De Revolutionibus.

Pojawieniu się nowego nazwiska na rynku literackim towarzyszą zwykle spore emocje: czy debiut jest dobry? Jakie nowe spojrzenie proponuje? Jakie budzi nadzieje na przyszłość? Czy druga książka dorówna pierwszej? Kiedy jednak autorska marka krzepnie, rzadko powraca się do początków kariery i stawianych wówczas pytań – a szkoda, bo możemy się z nich wiele nauczyć.

W cyklu spotkań skupionych wokół najgłośniejszych polskich debiutów XXI wieku chcemy przyjrzeć się temu, jak potoczyły się kariery ich autorów. Sprawdzimy, czy wczesne diagnozy krytyków okazały się trafne, jak odbiór debiutu zadecydował o dalszych decyzjach literackich, jaką pozycję na rynku wypracowali debiutanci. Zastanowimy się również nad strategiami
i promocyjnymi, które sprawiły, że jedni pisarze mogli zaistnieć, a drudzy przepadali bez śladu. Do rozmowy zaprosimy krytyków, redaktorów, badaczy literatury oraz pisarki i pisarzy. Przeczytamy wspólnie wybrane debiuty i porozmawiamy o tym, co się od tego czasu zmieniło.

Spotkania będą odbywać się cyklicznie, w każdy wtorek miesiąca o godz. 18.00 w Księgarni De Revolutionibus. Z gośćmi porozmawiają Maciej Jakubowiak (Dwutygodnik) oraz Bartosz Sadulski (Onet).

Cykl realizowany jest w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należą również Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO oraz Nagroda Conrada.

 

Jeszcze więcej czytaj na www.pisz.miastoliteratury.pl

full-hd_redebiut


 Harmonogram spotkań

30 stycznia

Czytamy: „Wojne polsko-ruską” Doroty Masłowskiej
Gość: Paweł Dunin-Wąsowicz

Pokolenie „Lampy”, czyli najgłośniejsze środowisko debiutantów początku XXI wieku. O tym, jak powstawało, porozmawiamy z wydawcą, Pawłem Duninem-Wąsowiczem.

27 lutego

Czytamy: „Sternberg” Szczepana Twardocha
Gość: Przemysław Czapliński

Szczepan Twardoch jest pisarzem, który w ostatnich latach wykonał chyba największy przewrót światopoglądowo-wizerunkowy. Udało mu się to do tego stopnia, że niemal skutecznie zatarło jego literacką karierę sprzed „Morfiny”. Podczas spotkania przyjrzymy się temu, jak kształtowała się jedna z najgłośniejszych literackich marek XXI wieku.

20 marca

Czytamy: „Miedziankę” Filipa Springera
Gość: Monika Sznajderman

Po literackiej Nagrodzie Nobla dla Swietłany Aleksijewicz nikt nie może mieć już wątpliwości, że reportaż jest częścią literatury pięknej. Czy jednak debiutujący reportażyści mają trudniej, czy łatwiej niż autorzy beletrystyki? Jak się wydaje młodym reporterom w kraju reportażu?

24 kwietnia

Czytamy: „Ma być czysto” Anny Cieplak
Gość: Olga Szmidt

Powieść „Ma być czysto” zdobyła Nagrodę Conrada za najlepszy debiut 2016 roku i Nagrodę Gombrowicza. Czy opowieść o nastolatkach przyklejonych do swoich smartfonów mogła nie wygrać w internetowym plebiscycie czytelników? Czy nagrody pomagają, czy raczej ograniczają debiutantów? O tym porozmawiamy z krytykami i jurorami.

22 maja

Czytamy: „Notatnik z wyspy” Wioletty Grzegorzewskiej
Gość: Beata Stasińska

Wioletta Grzegorzewska, choć pisze o polskiej prowincji, mieszka od lat za granicą. W paradoksalny sposób zajęła silną pozycję w literaturze polskiej właśnie za sprawą emigracji. Czy geograficzny dystans wobec Polski pomaga, czy raczej przeszkadza w pisaniu?

19 czerwca

Czytamy: „Obsoletki” Justyny Bargielskiej
Gość: Anna Marchewka

Bargielska jest jedną z wielu autorek, które przed debiutem prozatorskim zajmowały się głównie poezją: czy jej bogaty język poetycki wpłynął na sposób pisania prozy? Ja te dwie literackie sfery przenikają się i wpływają na siebie?

Wpisz szukaną frazę: