fbpx

Julian Tuwim to jeden z najpopularniejszych polskich poetów XX wieku. Jego piękne wiersze do dziś wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników, zarówno młodszych jak i starszych. W związku z tym, że rok 2013 został ogłoszony Rokiem Tuwimowskim, a 13 września przypada rocznica urodzin poety, Fundacja Czas Dzieci organizuje w tym dniu działania happeningowe w pięciu największych miastach Polski.

W krakowskim Preston Centre u zbiegu ulic św. Anny i Wiślnej wspólnie pozbieramy rozsypane abecadło. Przebierzemy się za kolorowe literki i będziemy układać żywe słowa. Na koniec stworzymy wspólny napis Abecadło Tuwima. Na dzieci czeka najdłuższy głuchy telefon i wiele innych zabaw słowem.

Dla dorosłych pan Julian pisał z nie mniejszą werwą i językowym zacięciem. Cięte riposty, dowcipne aforyzmy, pikantne frazy, zabawy z językiem, gry z konwencją i konwenansami – to uczta dla wszystkich nieco starszych miłośników jego twórczości. Stąd pomysł na akcję Tuwim po zmroku, czyli projekcje aforyzmów Juliana Tuwima dla dorosłych na ścianach kamienic i budynków w centrum miasta. W Krakowie Kamienica Preston Centre ubiera w wiersze Pałac pod Baranami (ul. św. Anny)

Happening jest częścią ogólnopolskiego projektu fundacji Lokomotywa wciąż ma parę!, który ma na celu popularyzację twórczości poety wśród małych i nieco większych czytelników, dzięki nowatorskim działaniom animacyjnym i nowoczesnym metodom promocji. Organizatorzy chcą wyjść z poezją Tuwima w przestrzeń miasta i pokazać, że miejscem literatury jest nie tylko szkolna ława czy biblioteka. W ramach projektu organizowana są także konferencja naukowa oraz jubileuszowe konkursy.

Więcej informacji: tuwim.czasdzieci.pl/o-projekcie

Wpisz szukaną frazę: