fbpx

Przystań, klasyka! Bukiniści wracają nad Wisłę

Z początkiem maja na taras pawilonu Powiśle 11 wracają Bukiniści nad Wisłą. Inspirowany tradycją znad Sekwany kiermasz książki potrwa w pogodne weekendy od 4 maja do 29 września. Nie zabraknie okazji do rozmowy o książkach – przed kawiarnią Metaforma czeka nas cykl prowadzonych przez Marcina Wilka spotkań, których bohaterami i bohaterkami będą mniej lub bardziej znane, ale bez wyjątku ciekawe postaci XX-wiecznego polskiego i krakowskiego życia literackiego. W dobie wszechobecnego pędu za nowością zwracamy się ku klasyce!

Popularna mądrość ludowa głosi, że człowiek wykorzystuje ledwie 10% możliwości swojego mózgu. I choć coraz więcej wskazuje na to, że wcale nie jest tak źle, nasze nawyki czytelnicze pozostają zaskakująco konserwatywne: życie nowości książkowej kończy się po trzech miesiącach, w kanonach szkolnych wciąż figuruje zestaw tych samych dobrze znanych nazwisk, a wznowienia klasyki pozostają rzadkie i ograniczają się do autorów i autorek już wcześniej kojarzonych i czytanych.

Podczas plenerowego cyklu „Przystań, klasyka!”, realizowanego od maja do września przed kawiarnią Metaforma u stóp Wawelu, zajrzymy głęboko do literackiej studni, jaką są dzieje pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO. Co miesiąc – od maja do września – będziemy wyciągali z niebytu (lub pozornego bytu) sylwetki pisarzy i pisarek „mniejszych”, pomijanych w zestawieniach, niepasujących do utartych narracji o historii literatury lub dopiero niedawno jej przywracanych. Zuzanna Ginczanka, Kornel Filipowicz, Janusz Meissner, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Tadeusz Peiper – ile tracimy, nie trzymając ich książek na domowych półkach? Cykl poprowadzi Marcin Wilk, który zaprosi do rozmowy badaczy i badaczki twórczości, krewnych i krewne bohaterów i bohaterek spotkań.

Cykl „Przystań, klasyka!” będzie towarzyszył drugiej edycji wiosenno-letniego kiermaszu Bukiniści nad Wisłą, który pojawi się i pozostanie od maja do września na tarasie pawilonu Powiśle 11. Kiermasz, którego celem jest promowanie czytelnictwa w przestrzeni publicznej i wsparcie lokalnego środowiska antykwariuszy i bukinistów w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, od ubiegłego roku wpisał się w literacki pejzaż miasta. W szerokiej ofercie przygotowanej przez bukinistów będzie można znaleźć klasykę polskiej i międzynarodowej literatury XIX i XX wieku, albumy o sztuce i cracoviana, książki dla dzieci i młodzieży w pięknych starych wydaniach, bibliofilskie edycje specjalne, pocztówki i inne miłe urozmaicenia domowych biblioteczek.

Bukiniści nad Wisłą staną na Powiślu 11 w wybrane weekendy od 4 maja do 29 września, w godz. 10.00-18.00. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania kiermaszu w niektórych terminach, szczególnie w przypadku niekorzystnej pogody.

Cykl Przystań, klasyka! – program spotkań:

18 maja, godz. 16.00 – Zuzanna Ginczanka

15 czerwca, godz. 16.00 – Kornel Filipowicz. Gość specjalny: Justyna Sobolewska

13 lipca, godz. 16.00 – Janusz Meissner. Gość specjalny: Jakub Meissner

17 sierpnia, godz. 16.00 – Hanna Mortkowicz-Olczakowa. Gość specjalny: Katarzyna Zimmerer

14 września, godz. 16.00 – Tadeusz Peiper. Gość specjalny: Michalina Kmiecik

Bukiniści nad Wisłą 2019 – terminy kiermaszu:

4-5 maja, 11-12 maja, 18-19 maja, 1-2 czerwca, 15-16 czerwca, 22-23 czerwca, 29-30 czerwca, 13-14 lipca, 20-21 lipca, 27-28 lipca, 3-4 sierpnia, 17-18 sierpnia, 24-25 sierpnia, 31 sierpnia – 1 września, 14-15 września, 21-22 września, 28-29 września

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Stowarzyszenie Pełna Kultury

Wpisz szukaną frazę: