Gościnność Festiwalu Miłosza to otwartość na poetów z różnych kręgów kulturowych i dialog wielu języków. To także dostępność wydarzeń dla osób o utrudnionym dostępie do kultury i dążenie do tego, by festiwalowa przestrzeń była dla nich przyjazna. Wspólnie zadbamy o to, by między 6 a 9 czerwca w Krakowie wszyscy poczuli się jak w domu – domu wypełnionym poezją. Przygotowaliśmy wydarzenia dla dzieci i ich rodziców, seniorów i osób głuchych, wybraliśmy lokalizacje festiwalowe przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami i zaplanowaliśmy zieloną strefę relaksu na Placu Szczepańskim.
Między 6 a 9 czerwca Kraków stanie się stolicą światowej poezji, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Obok niepowtarzalnych spotkań z najważniejszymi współczesnymi autorami poezji światowej i prezentacji tego, co nowe i przyciągające na krajowej scenie poetyckiej w dźwiękowym otoczeniu czterech wyjątkowych koncertów, organizatorzy Festiwalu Miłosza przygotowali coś dla najmłodszych. Wyjątkowe zajęcia dla dzieci, które lubią rysować, poprowadzi Alicja Rosé, poetka, ilustratorka, tłumaczka. Kocia książka z jej ilustracjami nominowana była do nagrody Najpiękniejsza Książka Roku 2015 (PTWK). Za ilustracje do książki Ten i tamten las Magdaleny Tulli (2017) otrzymała Nagrodę Literacką m. st. Warszawy.
Po co i jak rysować kota i inne zwierzęta
8.06.2019, godz. 14.00-15.00
Lubicie rysować? My także! Zapraszamy do wspólnej zabawy, w której pomogą nam kredki, flamastry, pastele, ale też klej i nożyczki – a całość osnuta wokół m.in. Kociej książki Jarosława Iwaszkiewicza.
Miejsce: Księgarnia Młoda. Warsztaty dla dzieci w wieku od 4 lat.
Dla dzieci, które odkryły w sobie poetyckiego ducha, jak i dla tych, które jeszcze nie poznały siebie od tej strony, w programie wydarzenia znalazły się warsztaty zlokalizowane w przestrzeni MICET Narodowego Starego Teatru (ul. Jagiellońska 1). Poprowadzi je Anna Kwiatkowska, doświadczona animatorka kultury i specjalistka od dziecięcej wyobraźni:
Literkowe figle – warsztaty językowo-plastyczne
8.06.2019, godz. 11.00-12.00
Jeśli lubicie łamańce językowe i zabawy z wyobraźnią, zapraszamy was do stworzenia słownika nowego języka. Podczas warsztatów będziemy bawić się słowami, tworzyć nowe – i je ilustrować. Zabierzcie ze sobą pomysłowość i dobry humor, bo mamy zamiar trochę pożartować sobie ze słówek.
Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 lat.
Kałużyści i rupaki – warsztaty poetycko-plastyczne
9.06.2019, godz. 11.00-12.00
Czy wiecie, jak wygląda wiatr? Albo chociaż – kto to są rupaki? Na pewno takie rzeczy wiedzą dzieci i… Danuta Wawiłow, która bardzo uważnie ich słuchała, opisując potem tę niezwykłą wizję świata w swojej twórczości. Zapraszamy was do stworzenia kolażu wyobraźni i poezji na podstawie jej wierszy. Może nawet użyjemy w naszych pracach niewidzialnej plasteliny?
Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 lat.
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. W zgłoszeniu przesłanym na adres warsztaty@fundacjamiastoliteratury.pl należy podać tytuł wybranego warsztatu, imię i wiek dziecka, imię i nazwisko opiekuna oraz dane kontaktowe: adres e-mail oraz numer telefonu. Zapraszamy na przygodę ze słowem!
To nie koniec niespodzianek czekających na dzieci podczas tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza. Te atrakcje, które znajdą się na poziomie -1 Starego Teatru, zostały zaplanowane także z myślą o młodych rodzicach. By mogli wziąć udział w festiwalowych wydarzeniach, a konieczność opieki nad dzieckiem nie była przeszkodą we wspólnym celebrowaniu krakowskiego święta poezji, powstała strefa przyjazna rodzicom. Organizatorzy wydarzenia zapewniają rodzicom komfort opieki nad najmłodszymi w specjalnej zaaranżowanej przestrzeni. Będzie w niej można nakarmić dziecko, odetchnąć od gwaru festiwalowej publiczności i zachęcić do zabawy wśród książek. W strefie znajdzie się także parawan i przewijak.
Organizatorzy Festiwalu Miłosza pamiętają też o seniorach. Część bogatego programu wydarzeń to spotkania szczególnie rekomendowane osobom starszym. Są wśród nich: spotkania autorskie z poetką i malarką Utą Przyboś, córką wybitnego poety Juliana Przybosia (czwartek, 6 czerwca) oraz z jedną z najważniejszych postaci współczesnej poezji rosyjskiej Eleną Fanailovą (piątek, 7 czerwca); spotkanie z poetami i poetkami nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (sobota, 8 czerwca); spotkanie „In memoriam: Świrszczyńska” prezentujące twórczość Anny Świrszczyńskiej uważanej przez Czesława Miłosza za jedną z najwybitniejszych współczesnych mu polskich poetek (niedziela, 9 czerwca). Dodatkowo, jeszcze przed festiwalem, 20 maja o godz. 14.00 w Pawilonie Wyspiańskiego odbędzie się spotkanie, które odpowiadając na postulat świadomego odbioru kultury w przystępny sposób wprowadzi seniorów w tematykę festiwalu.
Kultura musi być dostępna, by mogła kreować porozumienie ponad liniami społecznych podziałów – twierdzą organizatorzy wydarzenia. To dlatego obok festiwalowych propozycji skierowanych do dzieci i osób starszych dwa festiwalowe spotkania zostaną dedykowane osobom głuchym i będą tłumaczone na język migowy. Obydwa odbędą się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w pierwszy dzień festiwalu – w czwartek 6 czerwca. Będą to: wykład „Miłosz Lecture” wybitnego poety litewskiego Tomasa Venclovy (godz. 18.00-19.00, wprowadzenie: Olga Brzezińska, Dyrektor Programowy festiwalu i Krzysztof Siwczyk, Dyrektor Artystyczny festiwalu) oraz deba`ta o idei tegorocznej edycji Festiwalu Miłosza „Zdobycie władzy”, której gośćmi będą Tadeusz Sławek i Karolina Wigura (godz. 19.15-20.30, prowadzenie: Krzysztof Czyżewski).
Budynek centrum festiwalowego, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzewskiej, w którym odbędzie się większość wydarzeń, jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w tym także poruszających się na wózkach (nie ma tu progów utrudniających przejazd). Budynek wyposażony jest w windę. Na poziomie 0 znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.
Każdy będzie mógł złapać oddech między festiwalowymi wydarzeniami w zielonej strefie relaksu zaaranżowanej na placu Szczepańskim w części sąsiadującej z budynkiem Narodowego Starego Teatru. Tuż obok znajdzie swoje miejsce specjalna edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki, zorganizowana także w związku z obchodzonymi w tym samym czasie Dniami Krakowa. 8 i 9 czerwca w godz. 10.00-20.00 na placu odbywać się będzie plenerowy targ antykwariuszy i bukinistów, który od 2016 roku regularnie zachęca do wspierania lokalnego rynku książki, ożywiając wybrane lokalizacje w historycznym centrum Krakowa. Dobra literatura nie starzeje się nigdy! Na uczestników i uczestniczki, obok szerokiego wyboru książek (ze szczególnym uwzględnieniem poezji) czekać będą dodatkowe atrakcje: plenerowe czytanie w ramach pasma OFF Festiwalu Miłosza, spotkania i warsztaty. Nieodłączną częścią kiermaszu są atrakcje czytelnicze dla najmłodszych, w tym specjalnie zaaranżowany kącik literatury dziecięcej. Kiermasz to także strefa rekreacji: przestrzeń do zatrzymania się, skosztowania kawy i sezonowych smakołyków, a w razie sprzyjających okoliczności pogody – spędzenia słonecznego popołudnia z książką na leżaku. Podczas festiwalu w przestrzeni Starego Teatru stanie również regał bookcrossingowy Drugiego Życia Książki, który umożliwi nam wymianę przeczytanych książek (nie tylko poetyckich!) na inne.
Organizatorami Festiwalu Miłosza są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury.
Więcej o festiwalu: miloszfestival.pl