Promujemy dobre praktyki w sektorze książki. Rusza strona internetowa Konwencji Krakowskiej

Konwencja Krakowska jest wspólną inicjatywą Stowarzyszenia Unia Literacka, Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, wydawców oraz Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Dokument zawiera spis zasad porządkujących relacje pomiędzy trzema grupami: wydawcami i wydawczyniami, autorkami i autorami oraz tłumaczami i tłumaczkami. Dziś rusza strona internetowa inicjatywy, dzięki której odbiorcy dowiedzą się więcej o Konwencji i Wydawniczym Znaku Jakości.

Sygnatariusze zobowiązali się do współpracy w zgodzie z zasadami szacunku, lojalności, szczerości, transparentności, wzajemności i symetrii. Równocześnie dokument podaje ogólne wytyczne dotyczące wzajemnej komunikacji, konstrukcji umów oraz praw autorskich. Konwencja została wypracowana w ramach Kongresu Książki przy Festiwalu Conrada.

Co roku podczas Kongresu rozmawiamy o aktualnych problemach i wyzwaniach stojących przed rynkiem książki – mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada i zarazem kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. – Ogromnie nas cieszy, że w trakcie tych spotkań udaje się wypracować konkretne ogólnopolskie rozwiązania. Konwencja Krakowska i towarzyszący jej Wydawniczy Znak Jakości są tego najlepszym przykładem.

Sygnatariusze zyskują prawo do posługiwania się Wydawniczym Znakiem Jakości, mogą umieszczać go na swoich publikacjach oraz na stronie internetowej.

Jeśli czytelnicy chcą mieć gwarancję, że książka, którą kupują, powstała z poszanowaniem praw i interesów wszystkich osób, które ją stworzyły, a zatem napisały, przetłumaczyły, wydały – powinni szukać książek z Wydawniczym Znakiem Jakości – mówi Jacek Dehnel, prezes Stowarzyszenia Unia Literacka zrzeszającego pisarki i pisarzy.

Zapraszamy na stronę: konwencjakrakowska.pl, na której można zapoznać się z treścią dokumentu, sprawdzić sygnatariuszy oraz zobaczyć logotyp Wydawniczego Znaku Jakości. Liczymy, że do Konwencji będą przystępować kolejni wydawcy. Zainteresowanych prosimy o kontakt: komitetkonwencjikrakowskiej@gmail.com.

Kongres Książki jest pasmem branżowym Festiwalu Conrada organizowanego przez Miasto Kraków, KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Fundację Tygodnika Powszechnego.