Czym jest nauka pisania? Jesteśmy dalecy od trywializowania tematu na potrzeby tego wprowadzenia. Nie mamy jednak wątpliwości, że nauka pisania to przede wszystkim ciągłe… PISANIE. Setki zapełnionych arkuszy, rozpoczętych akapitów i niedokończonych rozdziałów. To nieustanne uczenie się na własnych i cudzych błędach. Literackie próby nigdy nie są łatwe, ale to one sprawią, że twój warsztat będzie się rozwijał.
Nauka pisania to także uważne CZYTANIE, a zatem dobór mądrych lektur, podążanie śladami literackich mistrzów i mistrzyń, ale także zaglądanie do książek mniej udanych – tam również znajdziesz cenne wskazówki dotyczące tego, jak (nie) pisać.
To wreszcie nauka SKREŚLANIA – wydobywania sensu opowieści, bezlitosnego cięcia i mozolnego cyzelowania zdań. Tutaj szczególnie pomocny będzie dobry redaktor, ale także uważny czytelnik, który wcieli się w rolę pierwszego krytyka – na naszych zajęciach tę funkcję zwykle pełnią uczestnicy twojej grupy pisarskiej.
Jeśli masz talent, pomożemy ci go wydobyć, a także pokażemy, jak go szlifować. Układając program zajęć w Szkole Pisania KMLU, na pierwszym miejscu stawiamy bowiem ćwiczenie rzemiosła. Będziesz ćwiczyć praktyczne umiejętności pod okiem najlepszych pisarzy i pisarek, a uznani redaktorzy i redaktorki będą pracować nad twoimi tekstami. Nie zatrzymujemy się jednak wyłącznie na tym etapie, ale idziemy o kilka kroków dalej: przedstawiamy czołowym wydawcom w kraju twórczość naszych najlepszych absolwentów i wspieramy promocyjnie ich książki.
Absolwenci Szkoły Pisania KMLU przedstawiają ją rozmaicie: jako trening umiejętności literackich, próbę wytrwałości i walki z prokrastynacją, naukę mobilizacji i próbowania dalej, tworzenie nieustannie i pomimo niepowodzeń. Niektórzy podkreślają, że to lekcja pokory oraz przyjmowania konstruktywnej krytyki, a także hodowania grubej skóry, która przydaje się na etapie pierwszej konfrontacji z rynkiem wydawniczym. Szkoła Pisania to dla nich także baza wiedzy o rynku wydawniczym, czyli wszystko to, o co chcieli zapytać, ale nie zawsze wiedzieli, do kogo się z tym zwrócić. I wreszcie – kursy pisania są nie tylko zbiorem praktycznych porad i wskazówek, lecz także szansą na poznanie innych osób, które dzielą ten sam cel i pasję. Choć pisanie to czynność samotnicza, nic nie pomaga początkującemu twórcy tak dobrze, jak ożywiona dyskusja z innymi piszącymi i wymiana inspirujących doświadczeń.
Stawiamy sprawę jasno – w Szkole Pisania KMLU nie otrzymasz uniwersalnej recepty na to, jak zostać pisarzem. „Kurs to nie prodiż ani nawet przepis na pieczeń. To rozmowa o rozkoszach i porażkach gotowania” – powiedziała o naszych warsztatach pisarka Anna Brzezińska. Podpisujemy się pod tym i dodajemy: Na szczęście! Oferujemy coś znacznie bardziej wartościowego niż przepis na książkę, czyli uwagę, konstruktywną krytykę i merytoryczne wsparcie, których debiutant potrzebuje najbardziej. Jeśli jest coś, co absolutnie każdy uczestnik wynosi z naszych zajęć, to z pewnością nie listę pięciu czy dziesięciu porad, jak zostać pisarzem, tylko świadomość, że nie ma drogi na skróty – są tylko nieustanne próby, a sukces przychodzi z czasem.