fbpx
Z nauką pisania jest jak z grą na pianinie. Talent jest niezbędny, ale to przede wszystkim regularne ćwiczenia pozwalają na osiągnięcie prawdziwej biegłości i swobody. W Szkole Pisania KMLU nie dostaniesz przepisu na książkę idealną, ale za to w gronie twórców, mentorów i innych początkujących pisarzy i pisarek dowiesz się, jak doskonalić swoje rzemiosło.

Czym jest nauka pisania? Jesteśmy dalecy od trywializowania tematu na potrzeby tego wprowadzenia. Nie mamy jednak wątpliwości, że nauka pisania to przede wszystkim ciągłe… PISANIE. Setki zapełnionych arkuszy, rozpoczętych akapitów i niedokończonych rozdziałów. To nieustanne uczenie się na własnych i cudzych błędach. Literackie próby nigdy nie są łatwe, ale to one sprawią, że twój warsztat będzie się rozwijał.

Nauka pisania to także uważne CZYTANIE, a zatem dobór mądrych lektur, podążanie śladami literackich mistrzów i mistrzyń, ale także zaglądanie do książek mniej udanych – tam również znajdziesz cenne wskazówki dotyczące tego, jak (nie) pisać.

To wreszcie nauka SKREŚLANIA – wydobywania sensu opowieści, bezlitosnego cięcia i mozolnego cyzelowania zdań. Tutaj szczególnie pomocny będzie dobry redaktor, ale także uważny czytelnik, który wcieli się w rolę pierwszego krytyka – na naszych zajęciach tę funkcję zwykle pełnią uczestnicy twojej grupy pisarskiej.

Jeśli masz talent, pomożemy ci go wydobyć, a także pokażemy, jak go szlifować. Układając program zajęć w Szkole Pisania KMLU, na pierwszym miejscu stawiamy bowiem ćwiczenie rzemiosła. Będziesz ćwiczyć praktyczne umiejętności pod okiem najlepszych pisarzy i pisarek, a uznani redaktorzy i redaktorki będą pracować nad twoimi tekstami. Nie zatrzymujemy się jednak wyłącznie na tym etapie, ale idziemy o kilka kroków dalej: przedstawiamy czołowym wydawcom w kraju twórczość naszych najlepszych absolwentów i wspieramy promocyjnie ich książki.

Absolwenci Szkoły Pisania KMLU przedstawiają ją rozmaicie: jako trening umiejętności literackich, próbę wytrwałości i walki z prokrastynacją, naukę mobilizacji i próbowania dalej, tworzenie nieustannie i pomimo niepowodzeń. Niektórzy podkreślają, że to lekcja pokory oraz przyjmowania konstruktywnej krytyki, a także hodowania grubej skóry, która przydaje się na etapie pierwszej konfrontacji z rynkiem wydawniczym. Szkoła Pisania to dla nich także baza wiedzy o rynku wydawniczym, czyli wszystko to, o co chcieli zapytać, ale nie zawsze wiedzieli, do kogo się z tym zwrócić. I wreszcie – kursy pisania są nie tylko zbiorem praktycznych porad i wskazówek, lecz także szansą na poznanie innych osób, które dzielą ten sam cel i pasję. Choć pisanie to czynność samotnicza, nic nie pomaga początkującemu twórcy tak dobrze, jak ożywiona dyskusja z innymi piszącymi i wymiana inspirujących doświadczeń.

Stawiamy sprawę jasno – w Szkole Pisania KMLU nie otrzymasz uniwersalnej recepty na to, jak zostać pisarzem. „Kurs to nie prodiż ani nawet przepis na pieczeń. To rozmowa o rozkoszach i porażkach gotowania” – powiedziała o naszych warsztatach pisarka Anna Brzezińska. Podpisujemy się pod tym i dodajemy: Na szczęście! Oferujemy coś znacznie bardziej wartościowego niż przepis na książkę, czyli uwagę, konstruktywną krytykę i merytoryczne wsparcie, których debiutant potrzebuje najbardziej. Jeśli jest coś, co absolutnie każdy uczestnik wynosi z naszych zajęć, to z pewnością nie listę pięciu czy dziesięciu porad, jak zostać pisarzem, tylko świadomość, że nie ma drogi na skróty – są tylko nieustanne próby, a sukces przychodzi z czasem.

Wpisz szukaną frazę: