fbpx
Szkoła czytania KMLU to zainicjowany w 2018 roku program edukacyjny KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Celem projektu jest promocja czytelnictwa, rozwijanie kompetencji i postaw czytelniczych wśród przedstawicieli różnych grup odbiorców, a także stworzenie narzędzi ułatwiających aktywny udział w życiu literackim grupom z utrudnionym dostępem do kultury.

Uczestnicy projektu biorą udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez osoby zawodowo związane z literaturą.

Jesienna edycja 2023 spotkań z literaturą skierowanych do młodzieży szkół ponadpodstawowych w Pałacu Potockich w ramach Szkoły czytania odbędzie się pod egidą Festiwalu Conrada.

Szkoła Czytania KMLU to projekt wyrosły z przekonania o potencjale literatury w procesie kształtowania tożsamości i postaw młodych ludzi. Uważność, dociekliwość i krytyczne myślenie, które rozwija czytanie, to umiejętności niezbędne w dzisiejszym świecie, coraz częściej przytłaczającym nas informacyjnym szumem, stawiającym przed koniecznością rozpoznawania manipulacji, konfrontującym z innością. Teksty, o których w ramach projektu będziemy dyskutować, pozwalają z nowych i nieoczywistych perspektyw przemyśleć problemy, z którymi mierzą się młodzi ludzie, poszerzając ich kompetencje czytelnicze i rozwijając wrażliwość.

Zajęcia w ramach projektu odbywają się w Pałacu Potockich – kulturalno-literackim centrum w samym sercu Krakowa przy Rynku Głównym 20. W tej wyjątkowej przestrzeni nieszablonowe zajęcia czytelnicze dla uczniów i uczennic szkół średnich prowadzą osoby zajmujące się pisarstwem, przekładem literackim, dziennikarstwem i literaturoznawstwem. Bogaty program współtworzony przez ekspertów gwarantuje różnorodność oraz wysoki poziom merytoryczny. Tegoroczna edycja nawiązuje do hasła Festiwalu Conrada 2023 i poświęcona będzie zagadnieniom szeroko pojętych migracji. Teksty związane z tym tematem zostaną wybrane i przedstawione przez gości i gościnie dotychczasowych edycji festiwalu: Wojciecha Bonowicza, Urszulę Chowaniec, Magdę Heydel, Annę Marchewkę, Tomasza Pindla, Ninę Plutę, Zuzannę Salę, Patryka Szaja, Mateusza Witkowskiego oraz Marcina Żyłę.

Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt mailowy: szkolaczytania@kbf.krakow.pl. Uprzejmie informujemy, że liczba miejsc na zajęcia jest ograniczona.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wpisz szukaną frazę: