Program skierowany jest do tłumaczy i tłumaczek literatury na język polski oraz z języka polskiego, mających na swoim koncie co najmniej jeden wydany drukiem przekład książkowy i pracujących aktualnie nad projektem przekładowym. Miesięczne rezydencje mają na celu wsparcie tłumaczy i tłumaczek poprzez zapewnienie im dogodnych warunków, by przez 30 dni mogli poświęcić się pracy przekładowej.

Ponadto podczas rezydencji uczestnicy i uczestniczki mogą liczyć na wsparcie zespołu Krakowa Miasta Literatury UNESCO w zakresie nawiązywania nowych środowiskowych i branżowych kontaktów. Od 2022 roku Kraków gościł m.in.: Krzysztofa Umińskiego, Paulinę Ciucką, Hendrika Lindepuu, Mártę Éles I Biserkę Rajčić.

Projekt realizowany jest w ramach szerokiego partnerstwa polskich miast organizujących rezydencje – Krakowa, Gdańska i Warszawy – oraz dwóch literackich stowarzyszeń: Unii Literackiej i Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.