Małe księgarnie to nie tylko miejsca, gdzie można dokonać zakupu książek, ale często także aktywne ośrodki życia kulturalnego. Dlatego znaczą tak wiele dla kulturalnej i literackiej tożsamości Krakowa. Od 2011 roku w Krakowie funkcjonuje system ulg czynszowych w lokalach miejskich oraz finansowe wsparcie organizacji wydarzeń kulturalnych w księgarniach, zaś każdej jesieni odbywa się budujący świadomość znaczenia i kulturotwórczej roli tych miejsc plebiscyt „Wybieramy Księgarnie Roku”.
W czasie pandemii koronawirusa konieczne okazało się wypracowanie dodatkowych, skutecznych, krótkoterminowych działań ochronnych dla branży, której działalność współdecyduje o wyjątkowym charakterze Krakowa. W tym celu w 2020 roku Miasto Kraków oraz KBF uruchomiły szeroko zakrojony projekt ochronno-pomocowy „Księgarnie Odporne” – adresowany do „niezależnych, niesieciowych księgarń i antykwariatów położonych na terenie Krakowa”.
W roku 2021 zorganizowaliśmy z kolei cykl wirtualnych spotkań branży księgarskiej, podczas których uczestnicy mogli wymienić się wiedzą i inspiracjami na forum Miast Literatury UNESCO z całego świata. W ramach spotkań gościliśmy księgarzy i księgarki z Barcelony, Pragi oraz Edynburga.
W roku 2023 ogłosiliśmy nabór do trzeciej edycji programu „Księgarnie Odporne”, która obejmuje aranżację przestrzeni wystawienniczych oraz organizację wydarzeń literackich. Z okazji dziesięciolecia uzyskania przez stolicę Małopolski zaszczytnego tytułu Miasta Literatury UNESCO postanowiliśmy zachęcić księgarki oraz księgarzy do szczególnego eksponowania literatury związanej z Krakowem oraz książek objętych patronatem KMLU. Pragniemy przybliżyć czytelnikom to, co Miasto Literatury ma najlepszego do zaoferowania: niekwestionowaną klasykę, ale też tytuły intrygujących autorów i autorek współtworzących literacką współczesność naszego miasta.
Więcej informacji: www.ksiegarnie.miastoliteratury.pl