fbpx
Trudno byłoby wyobrazić sobie rozwój życia kulturalnego Krakowa, świętującego w tym roku dziesięciolecie nadania tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie literatury, bez księgarń kameralnych – ulubionych miejsc czytelniczek i czytelników. Strategia wspierania rozwoju tradycyjnego księgarstwa realizowana w ramach projektu „Księgarnie Odporne” stanowi jeden z kluczowych elementów programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Małe księgarnie to nie tylko miejsca, gdzie można dokonać zakupu książek, ale często także aktywne ośrodki życia kulturalnego. Dlatego znaczą tak wiele dla kulturalnej i literackiej tożsamości Krakowa. Od 2011 roku w Krakowie funkcjonuje system ulg czynszowych w lokalach miejskich oraz finansowe wsparcie organizacji wydarzeń kulturalnych w księgarniach, zaś każdej jesieni odbywa się budujący świadomość znaczenia i kulturotwórczej roli tych miejsc plebiscyt „Wybieramy Księgarnie Roku”.

W czasie pandemii koronawirusa konieczne okazało się wypracowanie dodatkowych, skutecznych, krótkoterminowych działań ochronnych dla branży, której działalność współdecyduje o wyjątkowym charakterze Krakowa. W tym celu w 2020 roku Miasto Kraków oraz KBF uruchomiły szeroko zakrojony projekt ochronno-pomocowy „Księgarnie Odporne” – adresowany do „niezależnych, niesieciowych księgarń i antykwariatów położonych na terenie Krakowa”.

W roku 2021 zorganizowaliśmy z kolei cykl wirtualnych spotkań branży księgarskiej, podczas których uczestnicy mogli wymienić się wiedzą i inspiracjami na forum Miast Literatury UNESCO z całego świata. W ramach spotkań gościliśmy księgarzy i księgarki z Barcelony, Pragi oraz Edynburga.

W roku 2023 ogłosiliśmy nabór do trzeciej edycji programu „Księgarnie Odporne”, która obejmuje aranżację przestrzeni wystawienniczych oraz organizację wydarzeń literackich. Z okazji dziesięciolecia uzyskania przez stolicę Małopolski zaszczytnego tytułu Miasta Literatury UNESCO postanowiliśmy zachęcić księgarki oraz księgarzy do szczególnego eksponowania literatury związanej z Krakowem oraz książek objętych patronatem KMLU. Pragniemy przybliżyć czytelnikom to, co Miasto Literatury ma najlepszego do zaoferowania: niekwestionowaną klasykę, ale też tytuły intrygujących autorów i autorek współtworzących literacką współczesność naszego miasta.

Więcej informacji: www.ksiegarnie.miastoliteratury.pl

Wpisz szukaną frazę: