fbpx
Kongres Książki – organizowany w ramach Festiwalu Conrada – obejmuje spotkania poświęcone rynkowi książki, adresowane zarówno do środowiska branżowego, jak i do wszystkich zainteresowanych literaturą.

Kongres, który szybko stał się najważniejszą w Polsce platformą rozmów o sektorze książki, stanowi przestrzeń dialogu różnych podmiotów działających na rynku: twórców i twórczyń, wydawców i wydawczyń, bibliotekarzy i bibliotekarek czy księgarzy i księgarek. Każdego roku uczestnicy debatują o bieżących wyzwaniach i perspektywach na przyszłość. Zadaniem Kongresu Książki jest dzielenie się doświadczeniem i wdrażanie dobrych praktyk oraz stworzenie okazji do nawiązania ściślejszej współpracy w ramach branży, w tym między autorami i autorkami a bibliotekami.

Przedstawiciele i przedstawicielki różnych sektorów rynku książki podczas wydarzeń otwartych rozmawiają z publicznością o nowych tematach i modach w literaturze, a na spotkaniach branżowych starają się wypracować nowe standardy współpracy.

Pierwsza edycja Kongresu Książki zaowocowała wzorami umów dla autorów i autorek oraz tłumaczy i tłumaczek. Efektem kolejnej jest podpisana w 2022 roku Konwencja Krakowska, czyli spis dobrych praktyk, do których przestrzegania zobowiązują się jej sygnatariusze. Zawarte w konwencji zasady mają pomóc w zadbaniu o prawa twórców i twórczyń, wzmacnianiu etycznych praktyk na rynku książki, a także odpowiadać na realne potrzeby działających na nim podmiotów. Dokument podejmuje także tematy związane z prawem autorskim i rozwojem publikacji cyfrowych.

Treść Konwencji Krakowskiej stworzona pod egidą KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, wypracowana została ze strony pisarzy i pisarek przez Unię Literacką, ze strony tłumaczy i tłumaczek – przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, zaś ze strony wydawców – przez nieformalną grupę pod przewodnictwem Magdaleny Dębowskiej z Wydawnictwa Karakter.

Organizator: KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO we współpracy ze Stowarzyszeniem Unia Literacka, Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury, ZAiKS-em oraz Targami Książki w Krakowie.

Wszystkie wydarzenia Kongresu Książki są także zamieszczone na stronie www.conradfestival.pl.

Wpisz szukaną frazę: