Krakowska Planeta Lem w dawnym Składzie Solnym na Zabłociu będzie pierwszym w Polsce centrum poświęconym literaturze i językowi.

Patronem centrum będzie oczywiście Stanisław Lem – najpoczytniejszy i najpopularniejszy polski autor, pisarz podejmujący uniwersalne i aktualne także dla dzisiejszego czytelnika tematy. Planeta Lem będzie miejscem szeroko prezentującym literaturę i dziedzictwo językowe, by stać się symbolem Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Inwestycja powstanie w sąsiedztwie innych instytucji kultury na prawym brzegu Wisły – Fabryki Emalia Oskara Schindlera (oddziału Muzeum Krakowa), Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, w pobliżu Muzeum Podgórza, a także estakady kolei aglomeracyjnej i terenów zielonych na bulwarach wiślanych. Zyskamy miejsce w sposób szczególny dowartościowujące dzielnicę kultury, jaką w ostatnich latach stają się Zabłocie i Podgórze. Nie bez znaczenia pozostaje także kontekst pobliskiego placu Bohaterów Getta.

Sercem wielofunkcyjnej i innowacyjnej przestrzeni dla literatury będzie nowoczesna wystawa poświęcona uniwersum tematycznemu powieści Stanisława Lema – futurologa, powieściopisarza, najczęściej tłumaczonego i wydawanego polskiego pisarza. W tym miejscu pielęgnowana będzie także pamięć o dorobku twórczym innych mistrzów słowa, przede wszystkim tych związanych z Krakowem, m.in.: Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Wyspiańskiego, Josepha Conrada, Sławomira Mrożka, a także wybitnych tłumaczy, ilustratorów czy autorów książki dziecięcej.

Planowane są również ekspozycje ruchome przypominające wybitne postaci literackiego Krakowa, nowoczesne, modułowe sale wielofunkcyjne z przeznaczeniem na festiwale i inne wydarzenia literackie (w tym Festiwal Conrada, Festiwal Miłosza, Festiwal Literatury dla Dzieci, Krakowski Festiwal Komiksu) oraz szereg innych inicjatyw literackich realizowanych przez przyszłych partnerów centrum. Powstanie także mediateka, kawiarnio-księgarnia oraz przestrzeń coworkingowa dla literackich i kreatywnych środowisk Krakowa. Uzupełnieniem obiektu będzie przyległy ogród, dzięki czemu poprzemysłowe Zabłocie wzbogaci się o nową przestrzeń zieloną. Inwestycja domknie program rewitalizacji Zabłocia, tworząc wspólny dom dla różnorodnych inicjatyw literackich i wszystkich podmiotów, które od lat budują literacki Kraków. Realizacja Planety Lem to wypełnienie najważniejszej deklaracji Krakowa z aplikacji o przyjęcie do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Centrum literackie w Składzie Solnym będzie pierwszym w kraju miejscem poświęconym nowoczesnej refleksji nad językiem. Jego utworzenie zgodnie poparły Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN oraz wszystkie liczące się środowiska językoznawcze w Polsce.