fbpx

CELA – międzynarodowy program rozwoju talentów literackich

CELA (Connecting Emerging Literary Artists) to program rozwoju talentów, który oferuje europejski kontekst nowemu pokoleniu twórców i twórczyń literackich. Trwająca obecnie edycja daje taką szansę autorom i autorkom z dziesięciu krajów.

CELA 2019–2023 zrzesza grono 115 artystów i artystek literackich z dziesięciu krajów europejskich (w programie bierze udział 30 pisarzy i pisarek, 79 tłumaczy i tłumaczek oraz 6 profesjonalnych aktywistów i aktywistek), którym zapewnia wsparcie na czas trwania projektu. Czteroletni program wypełniony jest warsztatami pisarskimi i tłumaczeniowymi, kursami specjalistycznymi, a także spotkaniami z publicznością i współpracą międzynarodową. Rezultaty tej wspólnej podróży zostały zaprezentowane podczas międzynarodowej trasy festiwalowej. CELA wspiera różnorodność w literaturze europejskiej oraz promuje twórczość w językach mniej popularnych w europejskiej branży wydawniczej.

Pierwsza edycja CELA rozpoczęła się jako dwuletni projekt w 2017 roku. Druga (2019–2023) – dzięki ponownemu wsparciu funduszy z programu UE Kreatywna Europa – pozwoliła zaprosić do współpracy twórców i twórczynie oraz instytucje z Czech, Hiszpanii, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowenii i Włoch.

Polskim partnerem CELA jest KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Więcej o programie: www.cela-europe.com

Wpisz szukaną frazę: