fbpx

Premiera książki „Był sobie król… Poczet królów wybieranych cz.2” na MTK w Krakowie

Na tegoroczne Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie (24-27 X 2019) krakowskie wydawnictwo JAMA szykuje premierę ostatniej (czwartej) już części popularnonaukowego cyklu o historii Polski Był sobie król… Jest to seria, która w niezwykle przystępny sposób, poprzez przypadki, przygody i wybryki polskich władców, przybliża czytelnikom dzieje naszego kraju.  Napisana rzetelnie, z werwą, lekkością i poczuciem humoru, stroni od bombardowania datami, a zamiast tego obfituje w często małe znane historyczne ciekawostki. Równie ważnym elementem książek są kapitalne ilustracje oraz niebanalny projekt i wydanie. Wszystko to powoduje, że cykl nadaje się do czytania przez osoby w każdym wieku, od 10 do 110 lat!

W drugiej części Pocztu królów wybieranych dochodzimy do końca epoki królów elekcyjnych, a zarazem do kresu istnienia dawnej Rzeczypospolitej. Koniec był wprawdzie żałosny, lecz po drodze trafiło się jeszcze największe zwycięstwo polskiego oręża, ustanowienie pierwszej w Europie konstytucji, a oprócz momentów tragicznych nie brakowało także komicznych, jak w życiu.

W niniejszym tomie poznamy sześciu nowych władców, czterech krajowców – „Piastów” oraz dwóch cudzoziemców – Sasów. Tylko jeden z tej szóstki był postacią wybitną – Jan III Sobieski, znakomity wódz, za którego sprawą nastąpił największy tryumf oręża polskiego – wiktoria wiedeńska, czyli rozgromienie potęgi tureckiej zagrażającej światu chrześcijańskiemu. Co nie znaczy, że pozostała piątka nie miała na koncie żadnych godnych uwagi osiągnięć. Miała, tylko innego rodzaju i jakby mniejszego kalibru. Michał Korybut Wiśniowiecki i August III Otyły bili rekordy obżarstwa – ten pierwszy potrafił na jednym posiedzeniu pochłonąć 1000 pomarańczy (!), a umarł objadłszy się korniszonami, zaś ten drugi codziennie spożywał obiad złożony z dwudziestu tłustych dań. August II Mocny lubił popisywać się swoją siłą (łamał w rękach podkowy) i mocną głową (w pijackich pojedynkach przegrywał jedynie z carem Piotrem I), Stanisław Leszczyński pobił wszystkie stare rekordy Łokietka w dziedzinie ucieczek i unikania zamachów na swoje życie, a pseudonimami i przebraniami, których w tym celu używał, dałoby się obdzielić co najmniej kilku tajnych agentów. Z kolei jego imiennik Stanisław Poniatowski zdobył sobie wiele mówiący przydomek „męża stu żon” oraz zasłużony tytuł „najbardziej zadłużonego króla Europy”.

Mało? Jeśli chcecie więcej, musicie przeczytać Był sobie król… Poczet królów wybieranych część 2, do czego serdecznie zachęcamy.

Nie od rzeczy będzie dodać, że publikacje popularnonaukowe z cyklu Był sobie król… zdobyły sobie uznanie zarówno czytelników, jak i fachowców z branży literackiej i wydawniczej. W konkursie internetowym organizowanym przez portale granice.pl – wszystko o literaturze oraz histmag.org Poczet Piastów otrzymał nagrodę internautów i został ogłoszony „Najlepszą książkę historyczną 2017 roku” w kategorii „Historia niebanalna”, zaś Poczet królów wybieranych cz.1 zakwalifikowano do finałowej piątki III edycji Nagrody Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży w 2018 roku.

Autorem serii jest Mariusz Wollny, pisarz znany czytelnikom z cyklu powieściowego o inwestygatorze (detektywie) królewskim Kacprze Ryksie, który w XVI-wiecznym Krakowie tropi przestępców i rozwiązuje autentyczne sprawy kryminalne, wstrząsające dawną stolicą i całą Rzeczpospolitą.  Za przepiękne, zwariowane i pełne poczucia humoru ilustracje odpowiada z kolei jego córka, Zuza Wollny. Hołdując idei self-publishing’u, autorzy pod egidą własnego wydawnictwa JAMA publikują książki sami, przy nieocenionym wsparciu wiernych czytelników na akcjach crowdfundingowych na portalu wspieram.to. Seria dostępna jest w sklepie autora – stacjonarnym (Sklep u Kacpra Ryksa, pl. Mariacki 3 w Krakowie) oraz wysyłkowym, a także w niezależnych księgarniach na terenie całego kraju.

Zapraszamy na stoisko wydawnictwa (D13 w hali Wisła) JAMA/Kacper Ryx na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. W podanych na stronie Targów godzinach Mariusz Wollny podpisywał będzie na stoisku swoje książki.

Więcej o autorze i cyklu książek Był sobie król: www.kacperryx.pl

 

Wpisz szukaną frazę: