fbpx

13 listopada do księgarń trafia izraelska powieść obyczajowa dla młodzieży Klasa Alef autorstwa Esther Streit-Wurzel, objęta patronatem Krakowa Miasto Literatury UNESCO.

W ramach nowej serii Wydawnictwa EMG „Z głową”, którą otwiera Klasa Alef, będą ukazywać się powieści społeczno-obyczajowe przeznaczone zarówno dla starszej młodzieży, jak i dla dorosłych. Autorami książek są twórcy zagraniczni, a celem tego wydawniczego przedsięwzięcia jest dostarczanie młodym polskim czytelnikom wiedzy i narzędzi do rozumienia innych kultur, do poznawania rówieśników z innych krajów, do spotkania z odmiennością. Wydawnictwo EMG kładzie w tej serii szczególny nacisk na literaturę „małych języków”.

Klasa Alef, powieść z 1982 roku, nie traci na aktualności i doczekała się ostatnio ekranizacji w postaci wielosezonowego serialu, bijącego w Izraelu rekordy popularności. Akcja Klasy Alef zaczyna się pod koniec lata. Do Ganot przyjeżdża Roni Metzger. Chłopak chce zacząć naukę w technikum rolniczym, ale także uciec z domu w Tel Awiwie, który po śmierci matki nie jest już taki jak dawniej. Ganot to mały świat widziany z perspektywy nastolatków, którzy nagle znaleźli się w nowej dla siebie sytuacji i własnymi siłami chcą rozwiązywać mniejsze i większe problemy, zarówno praktyczne, jak i emocjonalne. W opinii Chany – charyzmatycznej dyrektorki szkoły – udaje im się to, choć nie bez wpadek. Bohaterowie Klasy Alef uczą się żyć w tej małej społeczności, przyjaźnią się, zakochują, ale też wpadają w prawdziwe tarapaty.

Książka Esther Streit-Wurzel uczy, że są takie wartości, dla których warto się buntować i podejmować ryzykowne decyzje. To opowieść o miłości, śmierci, tęsknocie, samotności i radości, o tym, że dzięki przyjaźni można pokonać smutek i zobaczyć coś poza samym sobą: skomplikowanym nastoletnim bytem. To także niezwykła podróż do pięknego Izraela z jego fascynującą dziką przyrodą – na pustynię, do gajów pomarańczowych i eukaliptusowych – oraz nauka o żydowskich świętach i o tym, że solidarność to jedna z najwyżej cenionych cech w tej społeczności.

Esther Streit-Wurzel urodziła się 25 lipca 1932 roku w Petach Tikwie, zmarła tamże 7 grudnia 2013 roku. Jej rodzinne korzenie sięgają również Krakowa. Była uwielbiana przez olbrzymie grono czytelników. Nie ma w Izraelu osoby, która nie znałaby jej książek. Pozycję, jaką osiągnęła Esther Streit-Wurzel w izraelskiej literaturze dla młodzieży, można porównać do statusu Hanny Ożogowskiej, Adama Bahdaja, Edmunda Niziurskiego czy Małgorzaty Musierowicz. Ale i to porównanie nie oddaje całej prawdy. O ile do podanej wyżej listy polskich pisarzy dla młodzieży można dodać jeszcze kilka znamienitych nazwisk, o tyle w izraelskim piśmiennictwie Ester Streit-Wurzel pozostaje zjawiskiem wyjątkowym. W ogólnokrajowym plebiscycie zorganizowanym w roku 2008 jej książka Klasa Alef wśród setek utworów autorstwa znakomitych pisarzy zdobyła pierwsze miejsce jako najbardziej „izraelska powieść” powstała w ciągu sześćdziesięciu lat istnienia Państwa Izrael.

W swojej twórczości Streit-Wurzel sięgała po przeróżne tematy, od żydowskich losów w okresie Zagłady, przez nielegalną emigrację do Palestyny i wojnę wyzwoleńczą z 1948 roku, po problematykę związaną z emigracją i aklimatyzacją w Izraelu. W jej książkach pojawiały się rozmaite wątki, w tym kwestie związane z dylematami czasu dorastania, relacjami z rodzicami czy pierwszej miłości, a wszystkie wplecione w fascynującą fabułę.

Z okazji wydania książki we wtorek 13 listopada o godz. 19.00 w domu kultury Cheder przy ul. Józefa 36 w Krakowie odbędzie się spotkanie promocyjne. Rozmowę z Michałem Sobelmanem poprowadzi Irek Grin.

Wpisz szukaną frazę: