fbpx

Premiera Głodu w Starym Teatrze i spotkanie z Martínem Caparrósem

17 grudnia w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu Głód w reżyserii Anety Groszyńskiej na podstawie głośnej książki Martína Caparrósa. Z okazji premiery argentyński pisarz przyjedzie do Krakowa i spotka się z publicznością.

Głód ukazał się nakładem WL w marcu 2016 roku. Dziś już wiemy, że to jedna z najważniejszych publikacji, jakie ukazały się w ciągu minionych miesięcy, czego potwierdzeniem jest druga pozycja w ogłoszonym właśnie przez magazyn „Książki” plebiscycie na 10 najważniejszych książek roku.

Jak dzieło Caparrósa może wyglądać po przeniesieniu na scenę? Co w tym totalnym reportażu zafascynowało ludzi teatru? Oto opis spektaklu:

Książka Caparrósa to opowieść o zjawisku, które zbiera większe żniwo, niż najbardziej śmiercionośne choroby i najtragiczniejsze wojny – o głodzie. Głóduświadamia skalę tego zjawiska, a jednocześnie pokazuje rewers dobrobytu zachodnich społeczeństw. Opowiada o kosztach zglobalizowanego systemu produkcji żywności. O ludziach, którzy nie mają co jeść – i o ludziach, którzy mogą jeść wszystko, na co mają ochotę. I o tym, że to nie są niezależne zjawiska.
Chcemy się zmierzyć z tą opowieścią w teatrze, poszukać odpowiedzi na powracające jak refren pytanie: jak, do diabła, możemy żyć, wiedząc, że dzieją się takie rzeczy?
Uprawiane przez Zachód zbiorowe wyparcie, szczelne odgrodzenie od problemu murami galerii handlowych, jest jak rzucony dawno temu bumerang – w którymś momencie musi powrócić. I eksplodować. Zbliża nas do tego momentu każdy zjedzony burger. Może dobrze byłoby się na ten moment przygotować.
Uważamy, że z poważnymi tematami dobrze konfrontować się poprzez mało poważne formy. Że można dzięki temu wyłuskać z nich to, co najważniejsze, nie popadając w patos. Dlatego robimy musical o głodzie. Niech wyrzucony bumerang powraca w rytm muzyki. Coś à la Wietnam przy dźwiękach Wagnera.
Wiedza, którą nam daje Caparrós, nakłada na nas odpowiedzialność. Trzeba coś z nią zrobić – podzielić się nią, przekazać dalej. Niesie w sobie potencjał wspólnotowy. I dlatego chcemy wyjść z nią na scenę.

Z okazji teatralnej premiery Głodu Martín Caparrós przyleci do Krakowa i spotka się z publicznością – tą teatralną, a także literacką. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 18 grudnia o godz. 17.00 w Starym Teatrze przy ul. Jagiellońskiej 1. Rozmowę z pisarzem poprowadzi dziennikarz „Gazety Wyborczej” Adam Leszczyński. Gorąco zapraszamy.

Więcej informacji o Głodzie  można znaleźć na stronie Starego Teatru.

 

[Źródło: www.wydawnictwoliterackie.pl]

Wpisz szukaną frazę: