Premiera „Czarciego pomiotu” w ramach Projektu Szekspir

Nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego właśnie ukazała się najnowsza powieść Margarett Atwood – nowoczesna interpretacja „Burzy” Szekspira. Książka powstała pod skrzydłami projektu SZEKSPIR, w ramach którego z inicjatywy brytyjskiego wydawnictwa Hogarth Press popularni powieściopisarze przedstawili nowoczesne odczytania dzieł Szekspira. Dotąd ukazały się (także po polsku) wariacje na temat „Kupca weneckiego”, „Zimowej opowieści” i „Poskromienia złośnicy”. Patronat medialny nad projektem, obok Lubimyczytać.pl, AMS, British Council, objął również Kraków Miasto Literatury UNESCO.

W swojej nowoczesnej wersji „Burza” opowiada historię zdegradowanego dyrektora teatru, który wycofuje się z życia publicznego, skrywając w sobie zadrę z powodu odsunięcia go od ważnego projektu. Podczas przygotowania przedstawienia w więzieniu okazuje się, że możliwość zemsty sama trafia w jego ręce, a spektakl rusza wraz z machiną intryg. Bohaterowie powieści Atwood opowiadają Szekspira językiem rapu, próbując wyrazić kluczowy dla autorki w odczytaniu „Burzy” problem niewoli.