Kraków Miasto Literatury UNESCO i Galeria Artemis zapraszają na wystawę malarstwa Joanny Karpowicz.
Wystawa inspirowana Powrotem z gwiazd to wydarzenie poprzedzające obchody stulecia urodzin Stanisława Lema, ale nie ma nic wspólnego z najczęściej doraźnym trybem rocznicowych obchodów – jest rezultatem wieloletniego namysłu i obcowania z lekturą. Jak przyznaje sama autorka:
“Powrót z gwiazd”, Stanisława Lema zawładnął moją wyobraźnią lata temu. Uwiodła mnie futurystyczna wizja miasta, organicznego tworu mieniącego się feerią barw, ale też mrocznego, pochłaniającego. Czytałam tę powieść wielokrotnie, z czasem coraz mniej zwracając uwagę na niezgrabny wątek romantyczny, coraz bardziej zaś rozumiejąc uniwersalne przesłanie. Nieodmiennie wzruszał mnie obraz zamykający powieść – Hal Bregg, wspinający się na górski szczyt, godzący się z Ziemią, z przyszłością, która stała się dla niego teraźniejszością.
Fantastycznie sugestywny język Lema sprawił, że zawsze widziałam tę historię w obrazach. “Powrót z gwiazd” idealnie nadaje się do przełożenia na język komiksu (lub raczej powieści graficznej). Realizacja takiego projektu była od dawna moim marzeniem, a ta wystawa jest, być może, pierwszym krokiem do jego spełnienia.
Obrazy, które powstały w ramach cyklu “Powrót” nie mają charakteru ilustracji, choć osoby, które znają książkę odnajdą w nich konkretne wątki i tropy. Wyzwaniem była dla mnie praca w obrębie zupełnie nowej palety kolorystycznej. Było to odświeżające i wyzwalające doświadczenie, coś jakby powrót do dzieciństwa. Fiolety, zielenie, magenta i czerwień, rdzawe tony, żółte i pomarańczowe światła – czułam, że to jest potrzebne mnie i tym obrazom, temu, namalowanemu przez Lema, światu.
Bardzo ważny był też dla mnie element zabawy, cytaty z Hoppera, mrugnięcie okiem do widza, delikatne nawiązania do “Blade Runnera”. Bo czy nie o to w tym wszystkim również chodzi? O zabawę, o marzenie, o zmyślenie, w którym można się zatopić? Życie tu i teraz bywa męczące. Mam nadzieję, że obrazy z cyklu “Powrót” pomogą Państwu podróżować w czasie.
Wystawę Powrót można zwiedzać w Galerii Artemis do 15 czerwca.
Joanna Karpowicz – malarka, twórczyni komiksów, ilustratorka. Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Krakowie i studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Dyplom zrealizowała w pracowni prof. Leszka Misiaka w 2001 roku. Mieszka i pracuje w Krakowie. Wystawy indywidualne z najważniejszymi malarskimi cyklami: Anubis w podróży, Galeria Artemis, Kraków (2019); LA Woman, Galeria Artemis, Kraków (2017); Anubis, Galeria Raven, Kraków (2016); I want to believe, Centrum Kultury Zamek, Wrocław (2014); Anubis, mój przyjaciel, Galeria Łącznik, Kraków (2013); Środki lokomocji, Cafe Szafe, Kraków (2008) i Pokój 666, Galeria Nova, Kraków (2003).
Wybrane wystawy zbiorowe: Artyści z Krakowa. Generacja 1970-1979, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (2018), Teraz Komiks!, Muzeum Narodowe w Krakowie (2018); Krew. Łączy i dzieli, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (2017); Mój kraj taki piękny, Galeria Arsenał, Poznań (2015); 4 x Karpowicz, Galeria Raven, Kraków (2014); Strange Stories, Galeria Stalowa & Meno Forma Galerija, Kowno (2014); Komiks. Legendy miejskie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (2011). Joanna Karpowicz jest autorką komiksów realizowanych w technice malarskiej: Szminka (scenariusz: Jerzy Szyłak, Wydawnictwo Mandragora, 2003); Jutro będzie futro (scenariusz autorski, Wydawnictwo Atropos, 2004) i Pocztówki z Białegostoku (scenariusz autorski, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, 2012); Kwaśne jabłko (scenariusz: Jerzy Szyłak, Timof Comics, 2017); artbook Anubis (Centrala Ltd, 2017); Anastazja, część I i II (scenariusz: Magdalena Lankosz, Kultura Gniewu, 2017, 2019).
Więcej o malarce: www.joannakarpowicz.pl