Powiększa się grono literackich gości Krakowa

Znamy wyniki programu rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO!

Brynjar Jóhannesson (Islandia), Sarah Stewart (Wielka Brytania) oraz Sarah Herman (Wielka Brytania) odwiedzą w tym roku Kraków w ramach Programu Rezydencjalnego – projektu skierowanego do młodych i wchodzących talentów z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Podczas miesięcznego pobytu zaprezentują swoją twórczość środkowoeuropejskiej publiczności oraz nawiążą kontakt z polskimi autorami. Program Rezydencjalny jest kluczowym punktem strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO, realizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Oficjalnym partnerem projektu jest Willa Decjusza.

Program wyrósł z głębokiego przekonania, że Sieć stwarza doskonałe możliwości rozwoju połączeń i kontaktów, promuje mobilność i umożliwia profesjonalizację pisarzy.  Do najważniejszych zadań projektu należą: promowanie Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, stworzenie szansy dla pisarzy do zaprezentowania ich pracy środkowoeuropejskiej publiczności, wspieranie większej różnorodności w polskim i środkowoeuropejskim środowisku literackim oraz umożliwienie lokalnym twórcom nawiązania kontaktów z zagranicznymi pisarzami. W tegorocznym, pierwszym naborze, wyłonionych zostało troje pisarzy z trzech różnych Miast Literatury!

program-rezydencjalny

Sarah Herman, Brynjar Jóhannesson, Sarah Stewart

Pierwszego z nich powitamy już w maju! Będzie to Brynjar Jóhannesson, z Reykjaviku Miasta Literatury UNESCO. Brynjar to islandzki poeta, absolwent filozofii na Uniwersytecie Islandzkim i student pisarstwa na tej samej uczelni. W 2014 r. zwyciężył coroczny slam organizowany przez bibliotekę miejską w Reykjaviku. W tym samym roku wraz z Drífa Thoroddsenem współtworzył projekt poetycki w ramach Listhópar hins hússins – programu stypendialnego dla młodych artystów Reykjaviku. Do marca 2017 r. własnym nakładem opublikował cztery tomiki poezji. Jeden – Biðstofuljóð – w 2014 jako efekt współpracy z Drífa Thoroddsenem, a pozostałe trzy (Ég, Flugvél i Og) w 2017 r. jako część trwającego projektu tólf (pl. dwanaście). Podczas rezydencji w Krakowie Brynjar zamierza pracować nad zbiorem poetyckim inspirowanym miastem. Jak sam przyznaje, fascynują go Wisława Szymborska, Ewa Lipska oraz Tadeusz Różewicz, czyli poeci związani z Krakowem!

Sarah Stewart, poetka, autorka książek dla dzieci z Edynburga Miasta Literatury UNESCOzawita do Krakowa w czerwcu, czyli w miesiącu Festiwalu Miłosza! Sarah planuje pracować nad zbiorem wierszy o Krakowie widzianym ze szkockiej perspektywy. Polska poezja, szczególnie twórczość Czesława Miłosza, interesuje ją od czasu udziału w międzynarodowym projekcie poetyckim „Written World“. Kariera Sarah rozpoczęła się w komiksowym wydawnictwie DC Thomson, następnie przeprowadziła się do Londynu, gdzie podjęła pracę jako dziennikarka i redaktorka. Pracowała w Scholastic Children’s Books oraz Floris Books; a jako dziennikarka pisała dla: Mizz, Bella, Time Out, The Skinny, The Herald, The List i The Guardian. Jest prezeską Lighthouse Literary Consultancy, organizacji oferującej pomoc merytoryczną debiutującym pisarzom. Książki dla dzieci Sarah publikowane były w wydawnictwie Stripes pod pseudonimem Sarah Forbes, a jej wiersze ukazały się w: Anon, Gutter, Mslexia, New Writing Dundee, The Pickled Body, The Scotsman oraz w roku 2014 w antologiach: Be The First To Like This: New Scottish Poetry i Best Scottish Poems 2014.

W październiku natomiast, gościem Krakowa będzie Sarah Herman z Norwich Miasta Literatury UNESCO,która przez ponad 10 lat w pracowała jako pisarka, redaktorka i korektorka w agencjach reklamowych i marketingowych, wydawnictwach i czasopismach. Pracowała jako copywriterka dla takich firm jak: Topshop, Fuller’sBrewery, Brighterkind Care Homes i Red Tractor, redagowała treści na strony internetowe i do magazynów modowych oraz pracowała jako korektorka dla agencji marketingowych, z których usług korzystały takie marki jak:Barclays, Aviva, Mazda, and Pret A Manger. Przeprowadzała wywiady z filmowcami i farmerami, wypowiadała się również dla polskiej telewizji. Napisała również ponad 20 książek o zróżnicowanej tematyce: od najbardziej znanych morderstw, poprzez modele klocków LEGO, aż po serial The Archers. W Krakowie Sarah będzie pracować nad zbiorem krótkich opowiadań o życiu trzech kobiet. Czytelnicy będą mieli szansę spotkać ją podczas tegorocznego Festiwalu Conrada.

Program Rezydencjalny jest kluczowym punktem strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO, realizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, który wypełnia priorytet wzmacniania międzynarodowej współpracy w polu kultury i przemysłów kreatywnych .

Willa Decjusza

Pisarzom oferowane są miesięczne pobyty w Willi Decjusza(oficjalny partner projektu), która wyróżnia się wieloletnim doświadczeniem w organizowaniu międzynarodowych rezydencji, takich jak: Wyszehradzkie Rezydencje Literackie i program rezydencjalny ICORN.

Krakowskie Biuro Festiwalowe gwarantuje gościom możliwość uczestnictwa w literackim życiu miasta i wsparcie w zakresie promocji ich twórczości w Polsce.

 

belka

Wpisz szukaną frazę: