fbpx

Popołudnie w Reykjaviku na Festiwalu Conrada

W niedzielne popołudnie (27 października, od godz. 13.00) zapraszamy do literackiego Reykjaviku i to w centrum Krakowa! Będziecie mogli usiąść na literackiej ławeczce (takiej samej jak w zatoce Faxa) i posłuchać wierszy w wykonaniu najpopularniejszych poetów z Islandii, obejrzeć filmy z cyklu Fabulous Iceland i przede wszystkim – poczytać. Będą też żywi poeci i pisarze prosto z Reykjaviku, miasta literatury UNESCO. A wracając do domu, rozglądajcie się uważnie po mieście – na billboardach, autobusach, murach odnajdziecie sagi i sażki. „Jokabokaflod”, czyli islandzka powódź literacka, powoli dociera do Krakowa. Sjaumst! (czyli do zobaczenia!). Oczywiście na Festiwalu Conrada.

Co czeka tych, którzy w niedzielne popołudnie pojawią się w Pałacu Pod Baranami?

Od godz. 13.00 – Poetyckie przystawki (od islandzkich sag po projekt ORT). W programie: rozmowa o tym, co w islandzkiej poezji (i prozie) wydarzyło się w od czasów pierwszych sag (a więc w przeciągu ostatniego milenium); odpowiedź na pytanie, ilu jest współcześnie piszących poetów islandzkich i czy to prawda, że więcej niż mieszkańców wyspy? A na dokładkę próbki poetyckie w najautentyczniejszym wykonaniu, a także krótka opowieść o największym w historii relacji islandzko-polskich wykopie poetyckim, czyli o projekcie ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski. W spotkaniu udział wezmą: Eiríkur Örn Norðdahl (najwyższy poeta Islandii i najpopularniejszy islandzki slammer), Þorgerður Agla Magnúsdóttir z Iceladic Literature Center, Izabella Kaluta z Instytutu Książki oraz Olga Hołownia. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.

Od godz. 14.00 – Na pierwsze: Architektura kryminału, czyli spotkanie z jedną z najbardziej znanych autorek powieści kryminalnych Yrsą Sigurdardóttir. Þóra Guðmundsdóttir narodziła się w 2005 roku. Do tego czasu Yrsa Sigurdardóttir była stateczną Panią inżynier, która miała na koncie kilka książek dla dzieci i młodzieży. Od czasu narodzin bohaterki jej powieści, prawniczki Þóry (Thory), do Yrsy przylgnęło miano królowej islandzkiego kryminału. Od jej wciągających, mrocznych, zagadkowych książek nie sposób się oderwać. Spotkanie poprowadzi Marcin Wilk.

O godz. 15.00 – Na drugie: Garnitur i krawat – spotkanie z Hallgrímurem Helgasonem, nazywanym Charlesem Bukowskim islandzkiej literatury. Helgason jest autorem niezwykle popularnego, zekranizowanego i wielokrotnie cytowanego Reykjaviku 101. W Krakowie opowie o swojej kolejnej elektryzującej powieści Kobieta w 1000°C, powstałej na kanwie wspomnień córki pierwszego prezydenta Islandii. Na Islandii powieść sprowokowała ogólnonarodową dyskusję, czy w literaturze wszystkie chwyty są dozwolone. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.

Ale to nie wszystko. Podczas Festiwalu Conrada, w przestrzeni miasta powstanie nowy literacki mural. Po TYPOMURALU (2011) i Muralu Lema (2012) literatura zagości na fasadzie Składu Solnego (przy ul. Na Zjeździe 8). Wszyscy przejeżdżający przez Plac Bohaterów Getta będą więc mogli codziennie czytać wiersze! W nietypowej bibliotece, w którą dzięki muralowi zmieni się fasada Składu, znajdą się cytaty z wierszy polskich i islandzkich poetów: Ewy Lipskiej, Adama Zagajewskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało, Sjóna, Óskara Árni Óskarssona, Kristín Svavy Tómasdóttir oraz Ingunn Snædal. Mural powstaje w ramach projektu ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski, realizowanego przez Instytut Książki. Stolica Islandii jest pierwszym nieanglojęzycznym miastem Literatury UNESCO i gościem specjalnym tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Projekt ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski jest finansowany z funduszy EOG pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.

Organizatorzy: Instytut Książki, Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, Fundacja Miasto Literatury, Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Przypominamy: tegoroczny Festiwal Conrada rozpocznie się 21 października i potrwa tydzień (do niedzieli, 27 października). Wśród potwierdzonych gości wydarzenia są m.in.: Åsa Larsson – jedna z najpopularniejszych i najczęściej tłumaczonych szwedzkich autorek powieści kryminalnych, marokański pisarz Tahar Ben Jelloun – laureat m.in. Nagrody Goncourtów, Agnieszka Taborska – pisarka, romanistka i historyczka sztuki, W.J.T. Mitchell – jedna z najważniejszych postaci współczesnej amerykańskiej humanistyki, Bracia Quay – wybitni twórcy filmowych animacji, reżyserzy i scenografowie, Claudio Magris – triesteński eseista i prozaik, podróżnik i kronikarz duchowej historii Europy środkowej, Anne Applebaum – amerykańska pisarka i dziennikarka, która w swych książkach portretuje historyczne oblicze Europy Wschodniej, prozaik Szczepan Twardoch oraz Ireneusz Kania – genialny multilingwista i tłumacz, który przygotował nowy przekład wierszy Konstandinosa Kawafisa. Festiwal otworzy wystawa grafik, kolaży i ilustracji Maksa Ernsta. Pełny program festiwalu: www.conradfestival.pl

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN

Wpisz szukaną frazę: