fbpx

„Polska Safona”, krakowski „poeta wyklęty” i „malarka ciszy” – kontynuujemy popularny cykl „Wyszukaj Klasyka”

Kultowy „poeta wyklęty”, genialna „malarka ciszy”, słynna „polska Safona”, prekursorka feminizmu, „ojciec Baltazara Gąbki”, zapomniany „fraszkopisarz, parodysta i liryk” – to tylko wybrani bohaterowi i bohaterki kolejnej, trzeciej już edycji popularnego cyklu „Wyszukaj Klasyka” realizowanego w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Na dyskusje poświęcone mniej lub bardziej zapomnianym postaciom krakowskiej kultury XIX i XX wieku zapraszamy od marca do grudnia 2022 roku do Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Celem realizowanego od 2020 roku cyklu „Wyszukaj Klasyka” jest przypominanie wybitnych, nietuzinkowych, nierzadko genialnych autorów/autorek, tłumaczy/tłumaczek, ilustratorów/ilustratorek i wyjątkowych postaci kultury związanych z Krakowem XIX i XX wieku.

Działamy na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przybliżając sylwetki pisarek i pisarzy niewznawianych, dostępnych jedynie w dobrych antykwariatach, a wybijających się ponad czasy, w których żyli. Przecieramy szlaki dla ponownych odkryć, nowych odczytań czy krytycznych interpretacji. Inspirujemy i poszerzamy czytelnicze horyzonty – opowiada Urszula Chwalba, kierowniczka Działu Literackiego KBF, który odpowiada za program i realizację cyklu.

W 2022 roku naszymi Klasykami będą: Andrzej Bursa (1932–1957), Olga Boznańska (1865–1940), Maria Dulębianka (1861–1919), Stanisław Pagaczewski (1916–1984), Jerzy Pilch (1952–2020), Wanda Kragen (1893–1982), Maria Pawlikowska-Jasnorzewska (1891–1945), Witold Zechenter (1904–1978).

Podobnie jak w poprzednich latach dominują postaci z XIX i XX wieku, czasu, w którym rodził się nowoczesny Kraków. O różnorodności toczącego się wtedy życia społecznego i kulturalnego świadczą biografie, o których będziemy rozmawiać w nowej edycji cyklu. Mamy w tej grupie zarówno legendarne postaci twórców i twórczyń – doskonale znane nazwiska, którym warto się przyjrzeć w kontekście związków z Krakowem – jak i lokalnych bohaterów i bohaterki, którzy odsłaniają nie zawsze dobrze znane niematerialne bogactwo miasta – zdradza Marcin Wilk, kurator cyklu „Wyszukaj Klasyka”.

Do rozmowy zaproszeni zostaną biografowie i biografki oraz przyjaciele i przyjaciółki naszych bohaterów i bohaterek. Podczas dyskusji prezentowane będą unikatowe zdjęcia i materiały archiwalne pochodzące z prywatnych archiwów oraz ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, które jest partnerem promocyjnym cyklu.

Program cyklu „Wyszukaj Klasyka” w 2022 roku:

  • 30 marca 2022, czwartek, godz. 18.00, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, I piętro

„Wyszukaj Klasyka”: Andrzej Bursa; gościni: Ewa Dunaj-Kozakow; prowadzenie: Marcin Wilk

  • 8 kwietnia 2022, piątek, godz. 18.00, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, I piętro

„Wyszukaj Klasyka”: Olga Boznańska; gościni: Angelika Kuźniak; prowadzenie: Marcin Wilk

  • 11 maja 2022, środa, godz. 18.00, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, I piętro

„Wyszukaj Klasyka”: Maria Dulębianka; gościni: Karolina Dzimira-Zarzycka; prowadzenie: Marcin Wilk

  • 14 czerwca 2022, wtorek, godz. 18.00, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, I piętro

„Wyszukaj Klasyka”: Stanisław Pagaczewski; gościni: Renata Radłowska; prowadzenie: Marcin Wilk

  • 15 września 2022, czwartek, godz. 18.00, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, I piętro

„Wyszukaj Klasyka”: Jerzy Pilch; gościni: Katarzyna Kubisiowska; prowadzenie: Marcin Wilk

  • 19 października2022, środa, godz. 18.00, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, I piętro

„Wyszukaj Klasyka”: Wanda Kragen; gość: Markus Eberharter; prowadzenie: Marcin Wilk

  • 17 listopada 2022, czwartek, godz. 18.00, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, I piętro

„Wyszukaj Klasyka”: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska; gościni: Joanna Kisiel; prowadzenie: Marcin Wilk

  • 13 grudnia 2022, wtorek, godz. 18.00, Pałac Potockich, Rynek Główny 20, I piętro

„Wyszukaj Klasyka”: Witold Zechenter; gościni: Elżbieta Zechenter-Spławińska; prowadzenie: Marcin Wilk

Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator, badacz historii społecznej. Freelancer. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar” (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Współpracuje m.in. z miesięcznikami „Znak” i „Charaktery” oraz Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka.

W pierwszej edycji projektu „Wyszukaj Klasyka” w 2020 roku dyskutowaliśmy m.in. o twórczości Ludwika Jerzego Kerna, Dagny Juel Przybyszewskiej, Romana Ingardena, Anieli Gruszeckiej, Zygmunta Nowakowskiego, Ewy Szelburg-Zarembiny, Anny Świrszczyńskiej i Henryka Voglera. W 2021 roku bohaterami i bohaterkami cyklu byli: Jalu Kurek, Stanisław Czycz, Kazimiera Treterowa, Jadwiga Beaupré, Tadeusz Boy-Żeleński, Antonina Domańska, Henryk Markiewicz, Kazimiera Bujwidowa.

Wszystkie odcinki poprzednich dwóch edycji cyklu można obejrzeć na platformie VOD – Play Kraków: https://playkrakow.com/series/ser.148.

Organizatorem cyklu „Wyszukaj Klasyka” jest KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wpisz szukaną frazę: