Z tego powodu 12 lipca przedstawiciele Miasta Literatury UNESCO spotkali się z reprezentantami targów, British Council, British Council Polska i Instytutu Książki, aby przedstawić najważniejsze projekty realizowane w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Była to również okazja do rozmowy o wyzwaniach programu (Składzie Solnym i Bibliotece Kraków) oraz o prezentacji polskiej literatury podczas przyszłorocznej imprezy w Londynie.
Szczególne zainteresowanie wzbudziły projekty multimedialne: CzytajPL!, Kody Miasta i Writers in Motion. Pomysły spodobały się do tego stopnia, że goście wyrazili chęć zorganizowania edycji Czytaj PL! oraz wyświetlenia filmów literackich (Napisane życie, Nadal wracam, Pilch) podczas przyszłorocznych Targów.
Rozmowy toczyły się również na temat innych projektów, a że rok 2017 będzie rokiem Conrada – było o czym rozmawiać! Spotkanie zaowocowało wieloma planami współpracy, dotyczącymi przede wszystkim rozwinięcia partnerstwa z festiwalami poetyckimi w Wielkiej Brytanii. Umożliwi to prezentację angielskich poetów eksperymentalnych i awangardowych oraz pozwoli jeszcze bardziej promować slamy poetyckie, wciąż jeszcze stanowiące margines życia literackiego.
Międzynarodowa współpraca to ogromna szansa dla Krakowa, które już nie raz udowodniło, że nie otrzymało tytułu Miasta Literatury UNESCO przypadkiem. Targi w Londynie to kolejne wyzwanie, ale również kolejna szansa na pokazanie za granicą niezwykłej siły miasta, jaką jest literatura.