fbpx

Pieniądze, a właściwie ich brak – to temat przewodni tegorocznej edycji Nocy Poezji, która odbędzie się w Krakowie w piątkowy wieczór (6 września) oraz w nocy z piątku na sobotę (6/7 września). W atrakcyjnie zaaranżowanych poetyckich spotkaniach i pojedynkach zmierzą się wybitni twórcy słowa, odbędzie się wiele koncertów i spektakli poetyckich. Wstęp jest wolny, ale na kilka wydarzeń będą obowiązywać bezpłatne wejściówki.

Miłośnicy poezji będą mieli okazję spotkać się z poetami, reprezentującymi różne nurty poetyckie, a także z samą poezją – w jej różnych formach i interpretacjach: zarówno w wykonaniu samych autorów, jak i znanych artystów scen polskich.
– To wydarzenie doskonale wpisuje się w cykl imprez dotyczących literatury, poezji i promowania czytelnictwa w naszym mieście i to w czasie gdy Kraków stara się o prestiżowy tytuł Miasta Literatury UNESCO – mówił podczas dzisiejszej (29 sierpnia, czwartek) konferencji prasowej Stanisław Dziedzic, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

– Jesteśmy coraz bliżej uzyskania tego tytułu, być może uda się to jeszcze w tym roku – poinformował Robert Piaskowski, Zastępca Dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego. – Wniosek Krakowa o tytuł Miasta Literatury UNESCO przeszedł już wszystkie szczeble oceny formalnej wewnątrz UNESCO, teraz czekamy na ocenę PEN International – dodał.

Głównym punktem programu trzeciej edycji Nocy Poezji, realizowanej w cyklu Krakowskie Noce, będzie plenerowe widowisko multimedialne na krakowskim Rynku Głównym, według scenariusza Bronisława Maja, w reżyserii Jerzego Zonia, z udziałem artystów Teatru KTO, specjalizującego się w tego typu realizacjach. Opracowanie muzyczne widowiska przygotowuje Ewa Kornecka, scenografię i kostiumy Joanna Jaśko-Sroka, choreografię i ruch sceniczny – Eryk Makohon. – Na scenie zobaczymy Annę Dymną, Ewę Kaim, Krzysztofa Globisza i Szymona Kuśmidera – poinformował Jerzy Zoń, Dyrektor Teatru KTO.

Tegoroczny spektakl Arka B oparty będzie na utworach Stanisława Barańczaka (od wierszy z debiutanckiego tomu Korekta twarzy z 1968 r. po Chirurgiczną precyzję z 1998 r.). Osią spektaklu i głównym jego wątkiem będzie (podobnie jak w poemacie Sztuczne oddychanie), symbolicznie przedstawiony los N.N. – współczesnego moralitetowego everymana, uniwersalnego bohatera, w którego losach może rozpoznać się „każdy”. Bohaterowi, w jego wędrówce towarzyszą trzy postacie: jego „ciemne” alter ego i upostaciowane siły Dobra i Zła.

Droga bohatera („każdego z nas”) przedstawiona zostanie w perspektywie egzystencjalnej i metafizycznej – jak najdalej od perspektywy ideologicznej czy politycznej. Obrazują ją, konkretne i symboliczne, czysto teatralne obrazy i epizody, dla których sceną staje się cały krakowski Rynek. Tekst poetycki dopełni muzyka, światło, ruch sceniczny i zmieniająca się na oczach widza przestrzeń. Będzie to multimedialne widowisko, „teatr ogromny”, próbujący na nowo postawić najważniejsze pytania o naszą dzisiejszą – i być może jutrzejszą – ludzką kondycję i tożsamość.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Nocy Poezji będzie Poezja na kryzys, czyli poezja o pieniądzach. W atrakcyjnie zaaranżowanych poetyckich spotkaniach i pojedynkach zmierzą się wybitni twórcy słowa, odbędzie się wiele koncertów i spektakli poetyckich.

W ramach Nocy odbędą się spotkania autorskie i spotkania poetyckie, w tym z udziałem poetów Nowej Fali, debiutujących w II połowie lat 60. XX w., dla których przeżyciem pokoleniowym był Marzec 1968 i Grudzień 1970, legendarnej już grupy „Tylicz” (spotkanie Tylicz i okolice –  Klub Dziennikarzy Pod Gruszką, godz. 21:45).

Z kolei o godz. 15:30 w Nowej Prowincji, rozpocznie się spotkanie z Wojciechem Bonowiczem, które poprowadzi Anna Marchewka. Gośćmi kolejnych spotkań będą Krzysztof Lisowski, Józef Baran, Stanisław Stabro. Specjalnie na to wydarzenie przyjedzie do Krakowa Urszula Kozioł. Spotkanie z poetką poprowadzi Andrzej Franaszek (Pawilon Wyspiańskiego, godz. 18:30).

W programie znalazło się także kilka ciekawych koncertów, bazujących na słowie, m.in. Postylla domowa Bertolta Brechta – wieczór songów ze spektakli Opera za 3 grosze i Frank V. Opera bankierska z muzyką na żywo w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (Teatr im. J. Słowackiego), Bal w operze Juliana Tuwima (Teatr im. J. Słowackiego) według koncepcji i w wykonaniu Krzysztofa Orzechowskiego, dyrektora Teatru, a także, spektakl muzyczny Wszystkim za wszystko… Pieniądze! na scenie Kabaretu Loch Camelot. W Śródmiejskim Ośrodku Kultury odbędzie się recital Agnieszki Grochowicz (Piosenki pisane nie dla pieniędzy), a w Klubie Aktora „Loża” koncert O bogatych poetach i najdroższych wierszach Agata Bernadt i Adam Niedzielin opowiedzą o poezji nie podlegającej kryzysowi. O godz. 21:30 na Rynku Głównym wystąpi Renata Przemyk.

W programie Nocy Poezji znalazły się także spektakle, stylistyką nawiązujące do rozmaitych nurtów poetyckich. Na scenie Śródmiejskiego Ośrodka Kultury będzie można zobaczyć monodram oparty na tekstach Anny Świrszczyńskiej, w wykonaniu młodej aktorki – Edyty Kucak, w reżyserii Piotra Sobolczyka. Specjalnie na tę Noc Ziuta Zającówna przygotowuje monodram Kabaret Kici Koci Mirona Białoszewskiego (Scena Teatru Zależnego Politechniki Krakowskiej). Z kolei na scenie Teatru Barakah odbędzie się przedstawienie Gdyby w sklepach sprzedawano sny… czyli bajki! W programie m.in. interpretacje utworów Jeana de La Fontaine’a, Ignacego Krasickiego, Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
W programie Nocy nie zabraknie imprez, łączących słowo i muzykę, przygotowanych m.in. przez Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich (Dokąd mnie niesiesz życie na swoich kościstych ramionach?), czy krakowski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (Wiersze nieocenione). Nie zabraknie spotkań z poezją awangardową i cyfrową dzięki zaangażowaniu Korporacja Ha!art. Wśród imprez towarzyszących aż trzy wydarzenia w Księgarni Muzycznej Kurant w Rynku Głównym.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Na kilka wydarzeń będą obowiązywały bezpłatne wejściówki: na Bal w operze w Teatrze im. Słowackiego (do odbioru w kasie teatru od 5 września); na Piosenki pisane nie dla pieniędzy w Śródmiejskim Ośrodku Kultury (do odbiory od 5 września w siedzibie ŚOK); na Podróż zimową w Operze Krakowskiej (do odbioru od 5 września w kasie Opery); na Coś dla ucha w Radiu Kraków (rezerwacja bezpłatnych wejściówek tel. 601 531 661, e-mail: lidia.jazgar@radiokrakow.pl); na Impresje nagiej ciszy na scenie Ata Alicji Tanew (rezerwacja bezpłatnych wejściówek: Tel. 12 633 54 05, 503 855 770, e-mail: alicja@tanew.info.pl) oraz na spektakl muzyczny Wszystkim za wszystko… Pieniądze! w Loch Camelot (rezerwacje: sms pod nr tel. 602 763 680, e-mail: fundacja@lochcamelot.art.pl).

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Krakowa, współorganizatorem – Teatr KTO (gminna instytucja kultury). W organizację Nocy Poezji włączyły się: Nowa Prowincja (już po raz trzeci), Klub Pod Jaszczurami Klub Aktora Loża oraz Bona Książka i Kawa, udostępniając nieodpłatnie swoje przestrzenie artystom słowa.

Patronat medialny nad tegoroczną edycją Nocy Poezji objęli: TVP Kraków, Dziennik Polski, portal Magiczny Kraków, Dwutygodnik Miejski KRAKÓW.PL, miesięcznik Karnet oraz Radio Kraków, dzięki któremu tegoroczna edycja Nocy Poezji zostanie wzbogacona o …Radiowe, jubileuszowo-galicjowe Coś dla ducha, czyli specjalne wydanie autorskiego programu Lidii Jazgar z udziałem muzyków zespołu Galicja (transmisja programu na żywo na antenie Radia Kraków).

 

Dodatkowe informacje są dostępne na stronach internetowych: www.krakowskienoce.pl oraz www.krakow.pl.

Wpisz szukaną frazę: