„Poezja jest bardzo potrzebna” | Festiwal Miłosza i poezja w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

Wszyscy lubią poezję – przynajmniej w Krakowie. Od zawsze wiadomo, że Kraków poezją stoi. Miasto noblistów, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, a także największych i najbardziej znanych poetek i poetów polskich, Ewy Lipskiej, Adama Zagajewskiego, Ryszarda Krynickiego, Juliana Kornhausera, Bronisława Maja, zawsze przyciągało największe poetyckie sławy i miłośników wierszy z całego świata.

To m.in. Johann Wolfgang Goethe. W XX wieku mieliśmy Spotkania Poetów Wschodu i Zachodu, które dały początek Festiwalowi Miłosza. Piosenki o końcu świata to motyw przewodni 12. już edycji wydarzenia, które 5 lipca rozpocznie się w Krakowie. Dziś miasto pełne jest poezji młodej i najmłodszej. I właśnie na Festiwalu Miłosza spotkają się klasycy i poetycka młodzież. Prof. Joanna Zach, literaturoznawczyni, kierowniczka Ośrodka Badań nad Twórczością Czesława Miłosza, członkini Rady Programowej Festiwalu Miłosza, opowiada jak dzieło Czesława Miłosza żyje dziś i jak koresponduje z pokoleniem dwudziesto i trzydziestolatków. Szymon Kloska – kurator programu Festiwalu Miłosza przedstawia wydarzenia i różne festiwalowe niespodzianki. Joanna Bociąg, poetka, sekretarzyni Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Paulina Bandura z Fundacji Wisławy Szymborskiej zdradzają wydarzenia nie tylko na Festiwalu, ale też w Roku Noblistki, a Zuzanna Sala – redaktorka kwartalnika literackiego KONTENT i współzałożycielka fundacji KONTENT – mówi o kondycji i roli poezji najnowszej. Ostatnie słowo ma Jan Burnatowski – redaktor naczelny pisma Czas Literatury, którego najnowszy numer poświęcony jest piosenkom o końcu świata i poezji obecnej na Festiwalu Miłosza. No i okazało się, że poezja wzbudza wielkie emocje i można się o nią pokłócić… Proszę posłuchać! Zaprasza Katarzyna Fortuna.

Posłuchajcie podcastu: https://radiokrakowkultura.pl/podcasty/poezja-jest-bardzo-potrzebna