fbpx

Poetka Alice Lyons pierwszą rezydentką polsko-irlandzkiego projektu Heaney-Miłosz!

 

Estate of Seamus Heaney, KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Ambasada Irlandii w Polsce mają przyjemność ogłosić, że zwyciężczynią pierwszego naboru na rezydencję w dawnym mieszkaniu Czesława Miłosza w Krakowie została irlandzka poetka Alice Lyons.

Alice Lyons jest pisarką urodzoną i wykształconą w USA, która od 1998 roku mieszka w zachodniej Irlandii. Autorkę trzech książek poetyckich nagradzano za twórczość zarówno w Irlandii, jak i w USA. Jej film poetycki The Polish Language, wyreżyserowany wspólnie z Orlą Mc Hardy, był w 2010 roku nominowany do Irish Film & Television Awards (IFTA) i nadal odwiedza kina, festiwale i galerie na całym świecie. Lyons wielokrotnie gościła w Polsce, a jej wiersze tłumaczono na język polski, a także publikowano w polskiej prasie – ostatnio w „Czasie literatury” i „Tygodniku Powszechnym”. Obecnie wykłada kreatywne pisanie i literaturę w Yeats Academy of Arts, Design & Architecture w Atlantic Technological University Sligo.

Dzięki projektowi Heaney-Miłosz autorka wprowadzi się do mieszkania polskiego poety i pisarza Czesława Miłosza w Krakowie na okres 4–6 tygodni jesienią 2023 roku.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że to właśnie Alice Lyons została pierwszą laureatką Heaney-Miłosz Residency, tym bardziej, że wyboru musieliśmy dokonać z grona bardzo silnych kandydatur. Długotrwały i głęboki związek Alice Lyons z Polską i polską kulturą miał ogromny wpływ na jej dotychczasowe działania artystyczne. Mamy nadzieję, że rezydencja zapewni Lyons czas i przestrzeń na rozwój – powiedział Chris Heaney z Estate of Seamus Heaney.

Również ambasador Irlandii w Polsce Patrick Haughey z entuzjazmem przyjął wiadomość o rezydencji poetki:

– Jestem zachwycony wyborem Alice Lyons do Heaney-Miłosz Residency. Rezydencja ta jest namacalnym uczczeniem przyjaźni Czesława Miłosza i Seamusa Heaneya i przyczyni się do wzmocnienia coraz ściślejszych więzi między irlandzką i polską literaturą, poezją i kulturą.

Program Heaney-Miłosz ma na celu wspieranie pisarzy mieszkających w Irlandii, którzy znajdują się na wczesnym etapie swojej kariery. Rezydencja zapewnia im przestrzeń i czas na rozwój ich twórczości w pobudzającym otoczeniu miasta Krakowa.

Podczas pobytu w Polsce pisarka weźmie udział w wystąpieniach publicznych, takich jak dyskusje na Festiwalu Conrada oraz spotkania ze środowiskiem twórczym i literackim Krakowa. Po zakończeniu pobytu autorka przedstawi pisemne podsumowanie swoich krakowskich doświadczeń.

Alice Lyons, fot. Róisín Loughrey

 

Uhonorowany w 1980 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury Czesław Miłosz jest jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy. Opisywany przez Seamusa Heaneya jako „weteran zamętu”, osobiście doświadczył zniszczeń wojennych i okupacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Te przeżycia, a także polsko-litewskie dziedzictwo ukształtowały jego pisarstwo. Jak napisał Heaney o lekturze Miłosza: „Stajesz się niewolnikiem wyjątkowego głosu, poezji nasyconej gęstością doświadczenia, które w promieniach zrozumienia urasta do rangi symbolu”.

To właśnie w Krakowie Miłosz i Seamus Heaney umocnili swoją przyjaźń. Dzieła obu twórców wyrastają z trudnych doświadczeń konfliktów i przeciwności; łączy je także zaangażowanie w działaniu na rzecz godności i praw człowieka.

– Czesław Miłosz mieszkał przy ulicy Bogusławskiego w Krakowie przez ostatnią dekadę życia, tu powstały jego nagradzane i szeroko komentowane dzieła. Mamy więc nadzieję, że możliwość pobytu w Krakowie pulsującym kreatywnością i energią twórczą stworzy doskonałe warunki pracy dla pierwszej rezydentki, pani Alice Lyons, utrwalając kulturowe i artystyczne relacje łączące Irlandię i Polskę – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka KBF, operatora program Kraków Miasto Literatury UNESCO.

W pierwszym naborze do projektu Heaney-Miłosz wzięło udział 29 twórców.

 

Wpisz szukaną frazę: