fbpx

Pod prąd – znamy hasło i pierwszych gości 7. Festiwalu Conrada

Jeden z najważniejszych amerykańskich prozaików Jonathan Franzen, kultowy irańsko-amerykański pisarz Hooman Majd, dwukrotny laureat Nagrody Nike Wiesław Myśliwski i Hanna Krall, legenda polskiego reportażu to pierwsi goście 7. Festiwalu Conrada. W tym roku najważniejsze literackie wydarzenie w Europie Środkowej odbędzie się w Krakowie w dniach 19-25 października.

Tegoroczny kierunek literackich poszukiwań wyznacza hasło Pod Prąd. Festiwal będzie okazją do rozmowy o literaturze, która nie podąża za głównym nurtem i wyrywa nas z wygodnego letargu. Po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie w tym roku wręczona Nagroda Conrada dla debiutujących twórców. Festiwal organizowany jest przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Tygodnika Powszechnego.

Pierwszy z potwierdzonych gości festiwalowych, urodzony w Illionois – Jonathan Franzen uważany jest za jednego z najbardziej przenikliwych obserwatorów współczesnej Ameryki i tamtejszych przemian społecznych. O niezwykłej pozycji, jaką zyskał w USA Franzen może świadczyć to, że znalazł się on na okładce czasopisma Time, które zaprezentowało go jako wielkiego amerykańskiego powieściopisarza. Debiutował w 1988 r. powieścią The Twenty-Seventh City (Dwudzieste siódme miasto, 2014), ale to wydana w 2001 r. książka The Corrections (Korekty, 2004) przyniosła mu światową sławę i uznanie. We wrześniu tego roku ukaże się jego najnowsza powieść pt. Purity.

Zgodnie z wieloletnią tradycją Festiwalu Conrada przedmiotem szczególnego zainteresowania będą ukryte miejsca na mapie światowej literatury, mniej znane opowieści oraz jeszcze nie w pełni oswojone idee. Zaproszenie do Krakowa przyjął urodzonym w Teheranie irańsko-amerykański pisarz – Hooman Majd, syn dyplomaty rządu szacha, wnuk jednego z irańskich ajatollahów, w 2009 roku tłumacz prezydenta Ahmadineżada w ONZ, były tłumacz i doradca prezydenta Chatamiego. Dzięki swojej unikalnej narracji Majd potrafi spojrzeć na wiele kontrowersyjnych zagadnień z nieoczywistej perspektywy, tłumacząc na czym polega fenomen irańskiej rewolucji i jak naprawdę wygląda codzienne życie w tym kraju. Publikuje w najważniejszych amerykańskich gazetach, m.in. w „The New York Times”, „The New Yorker” i „Newsweek”. Polskiemu czytelnikowi znany jest jako autor książek „Ajatollah śmie wątpić” (2008), „Demokracja ajatollahów. Wyzwanie dla Iranu” (2010) oraz „Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju” (2013). Już w październiku spotkamy go w Krakowie!

Pod prąd – przewodnia idea tegorocznej edycji festiwalu może też oznaczać rozmową wykraczającą poza tematy lansowane nachalnie przez tabloidy i dzienniki. Kierunek taki konsekwentnie obiera Wiesław Myśliwski,pisarz kultowy i uwielbiany, wyborny stylista, określany mianem jednego z ostatnich przedstawicieli nurtu chłopskiego w polskiej literaturze. Myśliwski unika mitologizowania i nostalgicznego mówienia o wsi, pokazuje zarówno jej jasne, jak i ciemne strony, nieustannie podkreślając kluczową rolę, jaką odgrywała i odgrywa w naszym społecznym i kulturowym imaginarium. Każda z pięciu powieści, które napisał od czasu debiutu w 1967 r. zyskiwała uznanie krytyki i wielką przychylność czytelników.. Laureat wielu nagród i wyróżnień literackich, m. in. Nagrody Nike (dwukrotnie: w 1997 i 2007) i Nagrody Literackiej Gdynia (2007).

Kolejne ważne nazwisko na liście festiwalowych gości to wybitna reportażystka Hanna Krall. W swojej twórczości, zarówno powieściowej, jak i reporterskiej, dużo miejsca poświęca doświadczeniu Holocaustu. W swoich tekstach stara się opisać rzeczywistość, w której tragiczne wydarzenia II wojny światowej pozostawiły nie dające się uleczyć rany. Krall jest autorką głośnej książki-wywiadu z Markiem Edelmanem Zdążyć przed Panem Bogiem, która przyniosła jej międzynarodową sławę. Ma na swoim koncie wielu ważnych nagród, m.in.: Nagrody Literackiej im. Władysława Reymonta i Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Była nominowana do Nagrody Nike i Literackiej Nagrody Środkowoeuropejskiej Angelus. Twórczość Krall to przykład konsekwentnie budowanej, w pełni autonomicznej narracji pod prąd masowym oczekiwaniom, politycznym modom czy dziennikarskiej pokusie.

Nagroda Conrada dla debiutującego pisarza

Tegoroczny Festiwal Conrada to również – po raz pierwszy na taką skalę – okazja do prezentacji i promocji twórczości młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z literaturą. Po raz pierwszy w historii wręczona zostanie Nagroda Conrada – ogólnopolskie wyróżnienie dla debiutantów, brakujące ogniwo na mapie polskich laurów literackich. Nagroda będzie przyznawana co roku. Laureat zostanie jednak wyłoniony nie przez jury, a przez publiczność festiwalu.Wyróżnienie ma być wsparciem dla początkujących pisarzy, ale i zachętą dla wydawnictw do śmielszego inwestowania w młodych twórców. Ustanowienie Nagrody Conrada pozwoli realizować kluczowe cele zawarte w Strategii Miasta Literatury UNESCO. Fundatorem nagrody jest Miasto Kraków, a partnerami Instytut Książki, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Regulamin Nagrody Conrada opublikujemy pod koniec lipca 2015.

Partnerzy debiutów – program wsparcia dla wydawców

Silnym uzupełnieniem projektu wspierania młodej literatury jest program Instytutu Książkipod nazwą Partnerzy Debiutów, który będzierealizowany wspólnie z Fundacją Tygodnika Powszechnego i Festiwalem Conrada. Celem projektu jest finansowe wsparcie dla wydawców inwestujących w debiutujących autorów. Do programu będzie można zgłaszać gotowe do publikacji książki, reprezentujące takie gatunki jak powieść, opowiadanie, esej, poezja, komiks i książka dla dzieci. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca września. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Festiwalu. Zwycięskie wydawnictwa otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 złotych na pokrycie kosztów związanych z pierwszym wydaniem książki. Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na stronie www Instytutu Książki: www.instytutksiazki.pl.

Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO

Zwieńczeniem programu wsparcia młodych twórców będzie organizowany po raz pierwszy w historii Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Zajęcia w ramach kursu poprowadzą znakomici pisarze – m.in. autor kultowych kryminałów Marek Krajewski i laureat Paszportu Polityki 2014 Wit Szostak, a także najwyższej klasy specjaliści z branży wydawniczej: redaktorzy z największych wydawnictw, agenci literaccy, ekspert od PR-u i psycholog twórczości. Dzięki temu aspirujący pisarze będą mieli wyjątkową okazję, by rozwijać swój literacki warsztat nie tylko pod okiem uznanych literatów, ale także doświadczonych trenerów.Kurs będzie się odbywał we wrześniu i październiku, a zwieńczy go wykład mistrzowski podczas Festiwalu Conrada. Na zakończenie kursu organizatorzy zarekomendują trzech najzdolniejszych uczestników czołowym krakowskim wydawcom. Szczegółowe informacje dotyczące kursu można znaleźć pod adresem pisz.miastoliteratury.pl. Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Kultury.

Wpisz szukaną frazę: