fbpx

Pisz kreatywnie z Miastem Literatury UNESCO

Weekendowe warsztaty pisania, kilkumiesięczny kurs krytyki literackiej oraz wiele dyskusji i spotkań otwartych dla miłośników pisania – ogłaszamy pierwsze półrocze zajęć w programie Kursu Kreatywnego Pisania w Krakowie Mieście Literatury UNESCO.

Zajęcia pisarskie – nowe gatunki i nowi prowadzący

W nowym roku z pewnością nie zabraknie, cieszących się ogromną popularnością, weekendowych warsztatów pisania. Tym razem, do tworzenia felietonów i tekstów publicystycznych przygotują uczestników dwie znane pisarki i publicystki – 17 lutego spotkamy się z Agatą Passent, a 21 i 22 kwietnia z Sylwią Chutnik. Marzec będzie należeć do powieściopisarzy, ponieważ to właśnie o przepisie na dobrą fabułę opowie podczas dwudniowych zajęć, czyli 17 i 18 marca Jakub Żulczyk, autor Wzgórza psów. 12 maja zmienimy gatunek, ale nie temat – porozmawiamy o fabułach i tworzeniu scenariusza… tym razem komiksów i powieści graficznych. Zajęcia poprowadzi Artur Wabik, artysta, kurator i wydawca komiksów. Z kolei pod koniec roku szkolnego (16 czerwca) spotkamy się z młodzieżą (13-17 lat), która wspólnie z reporterką Tygodnika Powszechnego, Katarzyną Kubisiowską, pozna tajniki konstrukcji tekstu, prowadzenia narracji oraz kreacji bohatera.

Nie zapominamy również o wszystkich, którzy oczekują dłuższych zajęć pisarskich na zaawansowanym poziomie: 9 lutego rusza po raz pierwszy rekrutacja na Kurs Krytyki Literackiej przygotowany we współpracy z magazynem kulturalnym Dwutygodnik, który potrwa od 24 marca do 9 czerwca i obejmie siedem sobotnich spotkań. Pod opieką redaktorów – Zofii Król i Macieja Jakubowiaka – uczestnicy próbujący swych sił w publicystyce czy blogowaniu będą pracować nad swoimi tekstami, począwszy od etapu szukania pomysłów, poprzez planowanie pracy i konstruowanie tekstu, po analizę rozwiązań językowych i stylistycznych. Pod lupę weźmiemy metody krytycznej lektury, wybrane gatunki krytycznoliterackie (recenzja, esej, polemika, wywiad), problemy krytyki negatywnej oraz wyzwania stawiane literaturze przez nowe media. Podstawowym materiałem warsztatowym będą gatunki prozatorskie (powieść, opowiadanie, esej).

Warunkiem wzięcia udziału jest wysłanie do 9 marca na adres pisz@miastoliteratury.pl CV oraz autorskiej recenzji (max. 5000 znaków ze spacjami) jednego z następujących tytułów: Ignacy Karpowicz, Miłość; Wells Tower, Ruiny i zgliszcza, przeł. Michał Kłobukowski; Weronika Gogola, Po trochu.*

Z kolei dla wolnych strzelców, którzy wolą pracować we własnym tempie polecamy Kurs Online, który można znaleźć na naszej stronie: www.pisz.miastoliteratury.pl. Podręcznik, videoporady i serie ćwiczeń – to wszystko czeka na literackich śmiałków, którzy chcą poznać sposoby na konstrukcję bohatera, tworzenie fabuły czy szukanie odpowiedniego tematu na powieść.

Dyskusje o debiutach i rynku wydawniczym

W programie Kursu Kreatywnego Pisania znajdziemy nie tylko zajęcia pisarskie, lecz także cykle spotkań i dyskusji otwartych poświęconych debiutowaniu i rynkowi wydawniczemu. W nowym roku znajdziemy w programie znane już publiczności „Spotkania z redaktorami”, czyli rozmowy z redaktorami inicjującymi w polskich wydawnictwach o tym gdzie i jak z sukcesem wydać książkę. Pierwszym gościem w nowym roku będzie Filip Modrzejewski (wyd. W.A.B.), który 16 lutego o godz. 17.00 w Księgarni Młoda opowie o rynku literatury kryminalnej.

Po raz kolejny spotkamy się również ze znanymi pisarzami i pisarkami w ramach spotkań „Jak zaczynałem? Jak zaczynałam?” – tym razem o początkach swojej kariery literackiej opowie Wit Szostak. Widzimy się 19 marca o godz. 19.00 w Księgarni Lokator.

Nowością w tym roku jest jednak cykl spotkań Re:debiut, czyli rozmowy o najgłośniejszych polskich debiutach ostatnich lat. Wraz z zaproszonymi gośćmi czytamy najważniejsze z nich i przyglądamy się jak potoczyły się kariery wybranych autorów oraz jakie trendy i strategie promocyjne zadecydowały o ich sukcesie. Spotkania, odbywające się co miesiąc o godz. 18.00. w Księgarni De Revolutionibusprowadzą Maciej Jakubowiak (Dwutygodnik) oraz Bartosz Sadulski (Onet).

27 lutego spotkamy się więc z Przemysławem Czaplińskim, który opowie o tym, jak kształtowała się marka literacka Szczepana Twardocha, który zadebiutował nieco zapomnianą już powieścią Sternberg. 20 marca Monika Sznajderman zdiagnozuje kondycję polskiego reportażu na przykładzie m.in. Miedzianki Filipa Springera, a 24 kwietnia Olga Szmidt porozmawia z prowadzącymi o nagrodach literackich dla debiutantów – punktem wyjścia będzie Ma być czysto Anny Cieplak, laureatki Nagrody Conrada. 22 maja będziemy gościć Beatę Stasińską, dawną redaktorkę Wioletty Grzegorzewskiej, która debiutowała Notatnikiem z wyspy, a 19 czerwca Anna Marchewka opowie o podwójnym debiucie Justyny Bargielskiej.

Pierwsze pisarskie półrocze zakończymy lekkim akcentem – Grą o tom #2, która odbędzie się 19 czerwca o godz. 18.00 w Chederze. Zasady są proste: przynieś książkę wydaną po 2000 roku – to będzie twój bilet wstępu na wydarzenie. Posłuchaj krótkiej pogadanki o pisaniu, którą wygłosi Maria Kula, a następnie uruchom wyobraźnię i napisz krótki tekst prozatorski na zadany temat. Chcesz podzielić się z resztą uczestników pierwszymi zdaniami twojego opowiadania? Weź do ręki mikrofon i przeczytaj je pozostałym osobom. W głosowaniu wybierany jest autor najciekawszego tekstu, który otrzymuje wszystkie przyniesione książki.

 

*Więcej informacji o zajęciach, sprzedaży biletów oraz szczegółach zapisów: www.pisz.miastoliteratury.pl.

kkp-ogolne


Kurs Kreatywnego Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO jest realizowany w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy również Nagroda Conrada przyznawana dla najlepszego debiutu literackiego minionego roku.

Wpisz szukaną frazę: