Pierwsze spotkanie Rady Honorowej Miasta Literatury UNESCO

W piątek 20 lutego o godzinie 12:00 w Pałacu Wielopolskich odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Honorowej Miasta Literatury UNESCO, utworzonej w związku z przyznaniem Krakowowi tego tytułu w październiku 2013 r. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zaprosił do Rady osoby cieszące się niepodważalnym autorytetem w najróżniejszych dziedzinach życia literackiego Krakowa. Zaproszenia do Rady Honorowej przyjęli Jerzy Illg, Grzegorz Gauden, Ireneusz Kania, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Bronisław Maj, Michał Paweł Markowski i Adam Zagajewski.

 

Na pierwszym spotkaniu Rady Honorowej obecni byli Ireneusz Kania, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Bronisław Maj i Adam Zagajewski.

 

Kraków to jedno z nielicznych miast w Polsce i w Europie Środkowej o tak wyraźnym, literackim charakterze. Właśnie tu drukowano pierwsze książki po polsku i w innych językach regionu. Cieszę się, że tak znakomici twórcy przyjęli zaproszenie do Rady Honorowej i wspólnie z nami  będą pielęgnować literacką tożsamość Krakowa – mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Cieszy mnie, że podczas spotkania tak mocno podkreślana była potrzeba powołania stałego miejsca łączącego dziedzictwo z nowymi formami wyrazu, stanowiącego wspólną platformę dla początkujących i zasłużonych twórców. Kraków stanowczo domaga się kontaktu i miejsca żywych spotkań z literaturą.

 

Uczestnicy spotkania podsumowali rezultaty Programu Miasta Literatury UNESCO 2014 i zastanawiali się, jak zeszłoroczne doświadczenia wpłyną na działania planowane w 2015 roku. Dyskutowano o koncepcji powołania Forum Literatury, sytuacji księgarń i bibliotek miejskich, a także roli i sposobach prezentacji literackich archiwów i dokumentów po wybitnych pisarzach, w które tak bogaty jest Kraków. Rada Honorowa Miasta Literatury UNESCO będzie żywym organem konsultacji pomiędzy miastem a reprezentantami środowisk, podejmując w ramach kolejnych spotkań najistotniejsze kwestie dotyczące zarówno zachowania i podkreślenia dziedzictwa Krakowa jako depozytariusza literatur wielu języków, jak również ważne tematy dotyczące życia literackiego miasta.

 

Wpisz szukaną frazę: