fbpx

Pierścień „regałów z kulturą” opasał Kraków!

W kilkunastu krakowskich szpitalach i ośrodkach pomocy społecznej stanęły nowiutkie regały uginające się od nowości wydawniczych sześciu krakowskich oficyn. To akcja Regał z kulturą, realizowana w ramach cyklu Drugie Życie Książki przez Krakowskie Biuro Festiwalowe – operatora Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Piękne wydanie Przygód Kubusia Puchatka, Dlaczego oczy kota świecą w nocy? i poradniki dla mam w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym i Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym na ul. Ujastek, reportaże Maxa Cegielskiego w bibliotece Szpitala im. dr Babińskiego, najnowsze kryminały wydawnictw Insignis i Sine Qua Non w Punktach Aktywności Lokalnej i placówkach Stowarzyszenia „Siemacha”… łącznie 1700 książek w 17 miejscach! – akcja Regał z kulturą dowodzi, że książka jest najlepszym lekarstwem na chorobę i zajęciem, dzięki któremu poznajemy i otwieramy się na świat.

Regał stoi w holu jednego z oddziałów dla dzieci starszych. Korzystają z niego pacjenci, rodzice oraz personel, który także przynosi do regału przeczytane książki z domu – mówi Aleksandra Rumińska z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.

Naszym najważniejszym założeniem było inicjowanie czytelniczych pasji w miejscach szczególnie wrażliwych społecznie, także tych położonych poza tradycyjnie tętniącym życiem kulturalnym centrum Krakowa; miejscach, w których kontakt z lekturą jest często pierwszą i najprostszą formą wprowadzenia w fascynujący świat kultury, rozrywką, która daje siły do walki z chorobą i osamotnieniem – dodaje Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Akcja wpisuje się w strategię edukacji literackiej wpisaną w realizowany przez Miasto i Krakowskie Biuro Festiwalowe Program Kraków Miasto Literatury UNESCO. W jej ramach, oprócz utworzenia rozbudowanej sieci regałów DŻK, planowane są animacje czytelnicze – warsztaty filmowe oraz wydarzenie specjalne – czytanie bajek w wykonaniu gościa-niespodzianki.

Szczegóły wkrótce!

 

W akcji Regał z kulturą biorą udział:

  • Szpital Zakonu Bonifratrów im. Jana Grandego w Krakowie (ul. Trynitarska 11)
  • Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika (ul. Strzelecka 2)
  • Uniwersytecki Szpital Dziecięcy (ul. Wielicka 265)
  • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SPZOZ (os. Na Skarpie 66)
  • Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Babińskiego (ul. Babińskiego 29)
  • Szpital Ginekologiczno-Położniczy UJASTEK (ul. Ujastek 3)
  • Zakład Karny Kraków-Nowa Huta (ul. Spławy 2)
  • Specjalistyczna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza (ul. Parkowa 12)
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (ul. Józefińska 14)
  • Stowarzyszenie SIEMACHA (ul. Długa 42)

 

Książki na regały zapewniły wydawnictwa:

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

 

Wpisz szukaną frazę: